PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Banki zaostrzą politykę finansowania projektów deweloperskich – wywiad z Krzysztofem Borowskim, ING Bank Śląski

  • Autor: Propertynews.pl
  • 21 gru 2011 11:00

Banki zaostrzą politykę finansowania projektów deweloperskich – wywiad z Krzysztofem Borowskim, ING Bank Śląski

Rosnąca inflacja i awersja do inwestowania w obligacje rządowe może spowodować napływ kapitału na rynek nieruchomości komercyjnych - uważa Krzysztof Borowski, ekspert ds. Wycen i Monitorowania Rynku Nieruchomości Komercyjnych, ING Bank Śląski SA. Dodaje jednak, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się zaostrzenia polityki w finansowaniu projektów deweloperskich w Polsce.

REKLAMA

Początek 2011 roku przyniósł pewne ożywienie na rynku nieruchomości komercyjnych, jednak już w połowie roku branżę ponownie ogarnął niepokój. Jakie czynniki zdecydowały o takim obrocie sprawy?

Według szacunków ING Bank Śląski jest wciąż prawdopodobne, że wolumen transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce zamknie się kwotą około 2,5 miliarda euro w 2011 roku. Na rynku nieruchomości handlowych będzie to kwota około 1,5 miliarda euro. Te liczby świadczą o bardzo dobrej kondycji sektora nieruchomości komercyjnych, bowiem wolumeny te możemy porównywać do rekordowych lat 2005 czy 2007.

Podobną sytuację obserwujemy na rynku kredytów finansujących zakupy nieruchomości inwestycyjnych, czy budowlanych. Jak dotąd w dalszym ciągu odbieramy pozytywne dane ekonomiczne związane z rynkiem nieruchomości, które przekładają się na poziom sprzedaży detalicznej, popyt na biura czy obiekty magazynowe. Dane te stawiają Polskę na czele państw europejskich.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że zarówno banki jak i inwestorzy lokując kapitał na rynku nieruchomości podejmują decyzję pod wpływem szerszej sytuacji ekonomicznej, w tym sytuacji na rynkach akcji, walut, czy obligacji rządowych. Dlatego też w obliczu niepewności na rynkach finansowych wywołanych zadłużeniem kilku państw europejskich spodziewamy się spowolnienia w finansowaniu projektów deweloperskich oraz spowolnienia na rynku inwestycyjnym w nadchodzących miesiącach.

Rynek nieruchomości ze względu na swoją specyfikę związaną zarówno z długością procesu budowlanego w przypadku sektora deweloperskiego, jaki i czasem potrzebnym na podjęcie decyzji inwestycyjnych związanych z zakupem istniejących obiektów (procesy due-diligence, czy decyzje bankowe), reaguje na zmiany w otoczeniu ekonomicznym z pewnym opóźnieniem.

Jakie są możliwe scenariusze dalszego rozwoju sytuacji, czy rynek czeka ponowne załamanie, stagnacja, a może to również szansa na wykorzystanie okazji dla graczy stabilnych finansowo?

Mając na uwadze powyższe, w tym problemy banków związanych w wymogami kapitałowymi, stratami z tytułu obligacji greckich oraz z dostępem do walut, spodziewamy się zaostrzenia polityki w finansowaniu projektów deweloperskich w Polsce. W pewnym stopniu ograniczony dostęp do pieniądza spowoduje również ograniczenie w kredytowaniu istniejących już projektów. To może przełożyć się na spadek liczby obiektów w budowie oraz spadek wolumenu transakcyjnego. Czas pokaże, czy będą to spadki porównywalne do spowolnienia obserwowanego w latach 2008/2009.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA