PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Belka: Wzrost PKB w 2011 r. zwiększa prawdopodobieństwo podwyżek stóp proc.

  • Autor: ISB
  • 31 sty 2012 10:44

Belka: Wzrost PKB w 2011 r. zwiększa prawdopodobieństwo podwyżek stóp proc.

Po publikacji danych o wzroście PKB za 2011 r. (który wyniósł 4,3%) wzrosło prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych, chociaż z drugiej strony silniejszy złoty to prawdopodobieństwo zmniejsza, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marek Belka.

REKLAMA

W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" szef NBP przyznał, że po podaniu danych o PKB przez GUS prawdopodobieństwo podwyżek wzrosło.

"Tak, ale z drugiej strony czynnikiem niwelującym inflację jest znaczne wzmocnienie złotego. Umocnienie złotego to swego rodzaju zacieśnienie polityki pieniężnej. Silniejszy złoty zmniejsza prawdopodobieństwo podwyżki stóp. Kanał kursowy jest według nas najbardziej efektywnym sposobem oddziaływania na inflację" - powiedział Belka.

Podkreślił, że złoty ostatnio z poziomów nawet ponad 4,5 zł za euro spadł do nieco ponad 4,2 zł za euro.

"To jest umocnienie o jakieś 7%. Analitycy NBP szacują, że po jednym kwartale osłabienie złotego o 10% może spowodować wzrost inflacji aż o 2 pkt proc. Problem w tym, że to nie działa symetrycznie. Wzmocnienie złotego o 7% nie przekłada się natychmiast na niższą inflację o 1,4 pkt proc. Ale nawet jeśli inflacja spadnie dzięki mocniejszemu złotemu o 1 pkt proc., to znajdziemy się z inflacją blisko górnej wysokości przedziału celu inflacyjnego NBP" - powiedział prezes NBP.

Cel inflacyjny banku to 2,5% z odchyleniem +/- 1 pkt proc. W grudniu 2011 r. inflacja konsumencka wyniosła 4,6% r/r.

W obniżaniu inflacji pomaga także konsolidacja finansów publicznych w Polsce, dodał szef banku centralnego. Pozytywnie ocenił też tempo tej konsolidacji.

"Ale spójrzmy: mieliśmy niemal 8% PKB deficytu sektora finansów publicznych, w zeszłym roku było pewnie około 5,5%, a nawet mniej. W tym roku mamy szansę zejść do 3% PKB albo blisko tego poziomu. Konsolidacja przynosi efekty. Sytuacja na rynku długu jest obecnie bardzo dobra. Ministerstwo Finansów wykorzystuje ją do maksimum, sprzedając polskie obligacje. Zarządzanie długiem jest prowadzone zręcznie" - skomentował Belka.

Ministerstwo Finansów liczy na zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych do 2,97% PKB wobec 5,6% zakładanych na rok 2011 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA