PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

BIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji w dół

  • Autor: PAP
  • 15 paź 2015 14:01

Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen, spadł w październiku o 0,1 pkt miesiąc do miesiąca - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Zdaniem ekspertów oznacza to wolniejsze wychodzenie z deflacji.

REKLAMA

Eksperci BIEC ocenili, że w ostatnim czasie tempo spadku wskaźnika wyraźnie wyhamowało wobec 2014 r. oraz pierwszej połowy 2015 r. "Nie oznacza to jednak, że w najbliższych miesiącach pożegnamy się z deflacją. Spodziewać się można jedynie nieco wolniejszego spadku cen konsumpcyjnych wyrażonych wskaźnikiem CPI, a w miesiącach gdy ceny rosną z przyczyn sezonowych wskaźnik ten może nieznacznie wzrosnąć" - podkreślili.

Z zaprezentowanych danych wynika, że w październiku w kierunku ograniczenia deflacji lub ewentualnego wzrostu cen oddziaływały oczekiwania inflacyjne konsumentów. "Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych OECD po raz pierwszy od czterech miesięcy przyjął wartość dodatnią (+4,4), co oznacza przewagę tych przedstawicieli gospodarstw domowych, którzy spodziewają się w najbliższej przyszłości wzrostu cen nad tymi, którzy spodziewają się obniżek" - napisano w raporcie.

Specjaliści BIEC zwrócili uwagę, że nasilenie nastrojów inflacyjnych wśród konsumentów może mieć związek z ich obawami o wzrost cen żywności w konsekwencji sierpniowej suszy. "Media dość mocno eksponowały taką możliwość, nie bacząc ani na ceny żywności na światowych rynkach, ani na w miarę stabilny kurs złotego, koncentrując się głównie na rynku krajowym. Tego typu doniesienia mają znaczący wpływ na kształtowanie opinii badanych" - ocenili.

Przedstawiciele przedsiębiorstw przemysłowych są ostrożniejsi w ocenach dotyczących kształtowania się cen w najbliższej przyszłości. "Już od dłuższego czasu utrzymuje się równowaga pomiędzy odsetkiem przedstawicieli firm, którzy zamierzają podnosić ceny a tymi, którzy planują obniżki. Podnosić ceny zamierzają głównie firmy średnie, zatrudniające od 50 do 250 osób. W pozostałych grupach wielkościowych przeważają tendencje do obniżania cen" - czytamy w raporcie.

Zdaniem autorów raportu, "obserwacja wskaźnika cen surowców zarówno żywnościowych, jak i nieżywnościowych, publikowanego przez IMF (Międzynarodowy Fundusz Walutowy) nie wskazuje na razie na możliwość wystąpienia presji inflacyjnej, wywołanej szokiem podażowym".

Eksperci nie spodziewają się wzrostu cen surowców zarówno z powodu wysokiego poziomu zapasów, jak i zmniejszonego popytu wynikającego głównie ze słabszej aktywności gospodarki Chin, a w konsekwencji niższego tempa wzrostu w pozostałych czołowych gospodarkach świata. "Ceny wszystkich surowców na światowych rynkach spadają. Najsilniejsze spadki dotyczą surowców energetycznych, które są tańsze o blisko 50 proc. w stosunku do cen z ubiegłego roku. Przecena surowców żywnościowych sięgnęła blisko 16 proc. w stosunku do cen sprzed roku. Coraz silniejsze obawy o ponowne spowolnienie gospodarcze świata ogranicza popyt, a to hamuje wzrost cen. Obawy te dotyczą również Polski" - podsumowują eksperci BIEC.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA