PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

BNP Paribas: stopy procentowe NBP stabilne do połowy 2014 r.

  • Autor: PAP
  • 31 paź 2013 08:04

Podstawowe stopy oprocentowania będą utrzymane na obecnym poziomie do połowy 2014 r. Na posiedzeniu 6 listopada RPP wydłuży tzw. wskazówkę drogowskazową o pół roku. NBP przedstawi wyższą prognozę PKB i inflacji za lata 2013-14 - oczekuje bank BNP Paribas (BNPP).

REKLAMA

6 listopada RPP będzie znała najnowszy raport o inflacji przygotowany przez biuro analiz NBP, który posłuży do uzasadnienia wydłużenia o pół roku wskazówki drogowskazowej obejmującej obecnie okres do końca 2013 r. - twierdzi BNPP.
W myśl prognozy NBP z lipca - inflacja za br. z 50-procentowym prawdopodobieństwem znajdzie się w br. w przedziale 0,6-1,1 proc., zaś w 2014 r. 0,4-2,0 proc. Z kolei roczne tempo wzrostu PKB w 2013 r. będzie w przedziale 0,5-1,7 proc., zaś w przyszłym 1,2-3,5 proc.

BNPP za lata 2013-15 przewiduje wzrost PKB na poziomie 1,3 proc. rdr, 3,0 proc. rdr oraz 3,4 proc. rdr., zaś stopę inflacji towarów i usług konsumpcyjnych na 1,0 proc. rdr, 2,0 proc. rdr oraz 1,8 proc. rdr.

"Przewidujemy wyższą inflację, zwłaszcza w 2014 r. z powodu wyższej akcyzy na alkoholu i tytoniu, szybszego przyrostu płac i uzupełniania mocy produkcyjnych. Wszystkie te czynniki będą miały wpływ na wyższy odczyt inflacji bazowej" - zaznaczył bank w komentarzu ze środy.

BNPP zaznacza zarazem, że stopa inflacji wyhamuje w drugim półroczu 2014 r., ponieważ baza porównawcza spowodowana wprowadzeniem w lipcu br. opłaty śmieciowej będzie działać na rzecz obniżki inflacji bazowej. Z kolei z początkiem 2015 r. z porównawczej statystyki wypadnie wyższa akcyza na alkohol i tytoń, która zacznie obowiązywać od stycznia 2014 r.

Według BNPP korekta PKB, którą wprowadzi listopadowy raport inflacyjny NBP będzie uwzględniać wyższy zagraniczny popyt, nieco bardziej optymistyczną prognozę dla eurostrefy i wpływ wcześniejszych obniżek stóp procentowych.

Ryzyko dla wzrostu w prognozie NBP będzie jednak zdaniem analityków BNP Paribas miało charakter oddolny z powodu globalnych niepewności, zakresu inwestycji polskich firm i popytu krajowego (wyższa inflacja w 2014 r. zaszkodzi przyrostowi płac realnych ludności).

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA