PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

BNP prognozuje deflację w Polsce

  • Autor: PAP
  • 07 sie 2014 13:38

Poziom inflacji towarów i usług konsumpcyjnych obniżył się w Polsce w lipcu do -0,3 proc. rdr z +0,3 proc. rdr w czerwcu i +0,2 proc. rdr w maju - przewiduje bank BNP Paribas. Oficjalne dane GUS ogłosi w środę 13 sierpnia.

REKLAMA

Dwa główne powody deflacji to: wypadnięcie z podstawy obliczeń wprowadzonych w ub. r. wyższych opłat za usuwanie śmieci oraz sezonowa obniżka cen żywności.

W opinii banku deflacja w Polsce będzie krótkotrwała i ceny zaczną stopniowo rosnąć od sierpnia. Ogólnie BNPP uznaje presję inflacyjną w Polsce za niską i zakłada, że wskaźnik CPI nie przekroczy 1 proc. rdr do końca 2014 r.

Niska inflacja jest argumentem za obniżką oprocentowania stóp NBP, ale najważniejszym czynnikiem przesądzającym czy do niej dojdzie będą dane o aktywności gospodarki, zwłaszcza odczyt PKB za II kwartał, które GUS ogłosi w połowie sierpnia.

Średnioroczna prognoza inflacji BNPP za 2014 r. wynosi 0,6 proc., zaś za 2015 r. 2,3 proc., a PKB za lata 2014-15 3,3 proc. rdr w obu latach, choć bank sygnalizował ostatnio, że może obniżyć je z powodu negatywnych reperkusji rosyjskich sankcji handlowych.

Jeśli okaże się, że sankcje zaszkodziły popytowi krajowemu, to zdaniem banku średnioroczna inflacja może dodatkowo obniżyć się o 0,1 pkt proc. w 2014 r. oraz o 0,4 pp. w 2015 i 2016 r.

Czynnikiem odgórnej presji inflacyjnej są być ceny energii. Polska importuje ok. 80 proc. gazu i ponad 90 proc. ropy z Rosji, choć na ich zwyżkę obecnie się nie zanosi, takie obawy mogą zmaterializować się jednak w miesiącach zimowych - twierdzi BNPP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA