PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Branża private equity liczy na kapitał z funduszy emerytalnych

  • Autor: PAP
  • 05 cze 2013 14:27

Branża funduszy inwestycyjnych private equity liczy, że fundusze emerytalne zostaną dopuszczone do inwestowania w nie, co byłoby kołem zamachowym gospodarki - mówił w środę podczas "Private Equity Forum" w Warszawie dr Marek Panfil z SGH.

REKLAMA

Fundusze private equity pozyskują kapitał od inwestorów prywatnych i angażują go średnio- lub długoterminowo w spółki niepubliczne. Rodzajem private equity są fundusze venture capital, które inwestują kapitał w przedsięwzięcia na wczesnym etapie rozwoju.

Kierownik Zakładu Pomiaru Wartości Przedsiębiorstw w Szkole Głównej Handlowej dr Marek Panfil mówił, że fundusze takie przyczyniają się do budowania trwałej konkurencyjności i budowania wartości spółek, w które inwestują. Według niego w Polsce fundusze private equity odgrywają za małą rolę.

Z przedstawionych przez Panfila danych wynika, że w latach 2007-2011 fundusze private equity w Polsce zebrały 2,3 mld euro kapitału, z tego niecałe 100 mln euro stanowił kapitał polski. Kapitał zebrany przez PE w Polsce to zaledwie 1 proc. kapitału zebranego w Europie, a rynek europejski jest dwukrotnie mniejszy niż amerykański.

Według niego polska branża private od lat stawia jedno zasadnicze pytanie: "Jak doprowadzić do tego, aby w świetle obecnej dyskusji nad funduszami emerytalnymi (...) przekonać ustawodawcę, aby OFE mogły lokować część pieniędzy, na przykład 2-3 proc. kapitału w branżę private equity" - mówił Panfil. Jego zdaniem, mogłoby to być silnym kołem zamachowym dla gospodarki, podobnie jak miało to miejsce na rynku amerykańskim, czy brytyjskim.

Panfil powiedział, że inwestycje PE przyczyniają się do rozwoju innowacji i rejestracji patentów, generują nowe miejsca pracy, stymulują rozwój giełdy, przyciągają inwestorów instytucjonalnych. Z danych wynika, że spółki z udziałem funduszy upadają rzadziej, niż firmy, które takich inwestorów nie mają.

Podczas konferencji rozmawiano także o wartości programu Inwestycje Polskie dla rynku finansowego w Polsce. Główny ekonomista Ministerstwa Skarbu Państwa i członek zarządu spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe Michał Markowski poinformował, że program składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest Bank Gospodarstwa Krajowego odpowiedzialny za finansowanie dłużne inwestycji (kredyty, gwarancje), a drugim elementem jest spółka PIR - swego rodzaju fundusz infrastrukturalny finansowany z środków skarbu państwa.

Markowski dodał, że PIR będzie obejmowała udziały mniejszościowe w spółkach infrastrukturalnych z branży energetycznej, czy transportowej, ale także w przedsiębiorstwach z sektora chemicznego, czy wydobywczego. Spółka może też inwestować w infrastrukturę samorządową.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA