PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Budżet na 2015 rok bezpieczny

  • Autor: PAP
  • 25 wrz 2014 08:34

Przyjęty w środę przez rząd projekt budżetu na 2015 r. jest w miarę bezpieczny, a ewentualne zagrożenia dla realizacji założonych przez resort finansów wskaźników mogą wynikać z czynników zewnętrznych - ocenili ekonomiści.

REKLAMA

Zgodnie z projektem w przyszłym roku deficyt ma nie przekroczyć 46 mld 80 mln zł, dochody budżetu państwa zaplanowano w wysokości 297 mld 252 mln 925 tys. zł (wobec 277 mld 782,2 mln zł zaplanowanych na bieżący rok), a wydatki w kwocie 343 mld 332 mln 925 tys. zł (wobec 325 mld 287,4 mln zł przewidzianych w tym roku). Założono, że PKB wzrośnie o 3,4 proc., a inflacja średnioroczna wyniesie 1,2 proc.
"Ten projekt budżetu, jak każdy projekt, jest obciążony jakimś ryzykiem. To jest ryzyko, które wynika bardziej z geopolityki niż z realiów polskich, bo rzeczywiście gospodarka polska powinna rozwijać się w przyszłym roku dużo szybciej" - powiedział PAP analityk Xelion Piotr Kuczyński.

Wśród czynników, które będą przyspieszać wzrost w przyszłym roku, wymienił m.in. środki unijne i delikatne ożywienie za granicą. "Myślę, że te 3,4 proc. (wzrostu PKB), które jest w projekcie budżetu, jest realne. Tym bardziej realne są przychody państwa, bo większość tego wzrostu będzie wypracowywana wewnątrz kraju, to obciążone jest VAT-em i to nam powinno pomagać" - dodał. Ocenił, że jeśli Polska nie napotka "dużych zawirowań geopolitycznych", a takim by było np. wstrzymanie całego importu przez Rosję, to jest to "dość sensownie" zaprojektowany budżet.

Także według przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszarda Petru zaplanowany na przyszły rok budżet jest "w miarę realistyczny". Ekonomista zaznaczył, że dobrze się stało, iż projekt został przyjęty przez rząd w terminie (musi być przekazany Sejmowi do końca września - PAP).
"Oczywiście wolałbym, gdyby ten deficyt był niższy" - zaznaczył. Petru uważa, że w sytuacji napięć zewnętrznych, zwłaszcza w przypadku konfliktu na Ukrainie, lepiej jest mieć mniejszy deficyt budżetowy, który można by zwiększyć w sytuacji, kiedy byłaby taka potrzeba.

Ekonomista powiedział, że gdyby się okazało, iż sytuacja budżetowa będzie się poprawiać, to apelowałby o obniżenie deficytu, a nie wydawanie ekstra pieniędzy. "Jest to w miarę bezpieczny i realistyczny budżet. Lepiej byłoby oczywiście dla Polski, gdyby deficyt był niższy" - podkreślił.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan z projektu wynika, że priorytetem rządu staje się łagodzenie polityki fiskalnej tak, aby nie powodowała ona nadmiernych dolegliwości społecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA