PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ceny w sklepach wciąż niższe niż przed rokiem

  • Autor: PAP
  • 15 mar 2016 18:00

Ceny w sklepach wciąż niższe niż przed rokiem fot. Fotolia

Deflacja w lutym wyniosła 0,8 proc. w ujęciu rocznym, w stosunku do stycznia br. 0,1 proc - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Według analityków ceny w lutym miały spaść rdr. o 0,6 proc. wobec spadku o 0,7 proc. w styczniu.

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały obniżki opłat związanych z transportem (o 7,3 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,5 proc.) oraz w zakresie mieszkania (o 0,6 proc), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,63 p. proc., 0,24 p. proc. i 0,15 p. proc" - napisano we wtorkowym komunikacie GUS.

W ciągu roku żywność podrożała o 0,4 proc., wyroby tytoniowe o 3,1 proc. Droższe niż w lutym 2015 r. były restauracje i hotele (o 1,2 proc.) .

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1 proc. (w tym towarów - o 0,3 proc., przy wzroście cen usług - o 0,3 proc). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen" - zaznaczył GUS.

Jak zauważyli analitycy GUS największy wpływ na deflację w lutym miały niższe ceny transportu (o 1,9 proc.) i odzieży i obuwia (o 1,8 proc.). Jak wyliczyli obniżyły one wskaźnik odpowiednio o 0,16 p. proc. i 0,10 p. proc. Wyższe ceny żywności (o 0,4 proc.) oraz podwyżki i wyższe ceny rekreacji i kultury (o 0,5 proc.) podniosły ten wskaźnik o 0,09 p. proc. i 0,03 p. proc.

Żywność w lutym br. była droższa niż w styczniu br. o 0,4 proc. proc., wobec wzrostu o 1 proc. w styczniu br. Najbardziej podrożały cukier (o 4,6 proc.). droższe były też owoce (o 4,3 proc.) i warzywa (o 1,7 proc.).

Więcej niż przed miesiącem płaciliśmy za ryby i owoce morza (o 0,6 proc.), tłuszcze roślinne (o 0,2 proc.) oraz pieczywo (o 0,1 proc.). Tańsze za to było mięso (przeciętnie o 0,7 proc., w tym mięso drobiowe - o 1,6 proc., wieprzowe - o 1 proc, wędliny - o 0,3 proc. przy utrzymujących się na niezmienionym poziomie cenach mięsa wołowego i cielęcego).

Mniej niż w styczniu br. konsumenci płacili także za artykuły w grupie "mleko, sery, jaja" (przeciętnie o 0,3 proc., w tym za mleko - o 0,8 proc., sery i twarogi - o 0,3 proc., przy utrzymujących się na poziomie notowanym w styczniu br. cenach jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych oraz jaj).

W stosunku do stycznia nieco staniał alkohol - o 0,1 proc. Podrożały za to wyroby tytoniowe, za które należało zapłacić o 0,9 proc. więcej.

Ze względu na wyprzedaże sezonowe o 2 proc w stosunku do stycznia potaniało obuwie, o 1,8 proc. odzież.

  • 1
  • 2
PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA