PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Coraz lepsza kondycja polskich firm

  • wnp.pl
  • 23 cze 2015 07:47

Dane GUS sugerują, że mamy do czynienia ze stopniowym, ale dobrze ugruntowanym ożywieniem, obejmującym główne sektory gospodarki (za wyjątkiem górnictwa). Dobra koniunktura jest przede wszystkim wynikiem wzrostu popytu krajowego oraz dobrej sytuacji w eksporcie - uważa Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.

REKLAMA

Z ostatnich danych GUS wynika, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw w pierwszych miesiącach 2015 r. uległa widocznej poprawie w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego. Zdaniem ekonomisty ożywienie to będzie kontynuowane w kolejnych miesiącach, głównie dzięki zwiększonemu popytowi wewnętrznemu i dobrej sytuacji eksporterów.

- Poprawiająca się sytuacja finansowa przedsiębiorstw i wzrost nakładów inwestycyjnych sugerują stopniowe zwiększanie się ich aktywności w nadchodzących miesiącach. Poprawie będzie też sprzyjać niższy niż przed rokiem poziom cen ropy naftowej, poprawiający się popyt ze strony gospodarstw domowych, a także rosnący udział eksportu do krajów UE i strefy euro - podkreślił Arkadiusz Krześniak.

Jego zdaniem, dane GUS potwierdzają, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw przemysłowych powinna być dobra również w II kwartale 2015 r., przy czym poprawa sytuacji finansowej prawdopodobnie będzie następować najszybciej wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy powinny też zwiększać stopniowo zatrudnienie. Poprawie powinno ulegać także tempo spływu należności, a ceny produkcji sprzedanej powinny stopniowo wzrastać.

- Wyraźna poprawa powinna wystąpić w perspektywie 2-3 kwartałów w trudnej dziś sytuacji finansowej w budownictwie, przede wszystkim dzięki inwestycjom infrastrukturalnym. W handlu sytuacja finansowa przedsiębiorstw będzie poprawiać się powoli, pomimo wzrostu sprzedaży, ze względu na niski poziom inflacji. W sektorze przedsiębiorstw usługowych, sytuacja finansowa będzie się najszybciej poprawiać w hotelarstwie i gastronomii, obsłudze nieruchomości, działalności administracyjnej oraz usługach profesjonalnych, naukowych i technicznych - ocenił.

W pierwszych miesiącach tego roku, mieliśmy do czynienia ze spadkiem cen produkcji sprzedanej przemysłu. Mimo to w I kwartale przedsiębiorstwa zwiększyły swoje przychody o 4,6 proc. r/r, przy wzroście poziomu kosztów o 4,3 proc. r/r. Z kolei koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów był w tym okresie wyższy o 3,8 proc. r/r, a przychody z ich sprzedaży o 4,3 proc. r/r. Silny wzrost wyniku finansowego brutto i netto (odpowiednio o 10,8 proc. r/r i 9,7 proc. r/r) świadczy o wzrastającej efektywności prowadzenia działalności gospodarczej w tej grupie przedsiębiorstw. Poprawie uległy również rentowność sprzedaży i wskaźniki płynności. W analizowanym okresie, obniżył się nieco wskaźnik poziomu kosztów z 95,5 proc. w I kw. 2014 r. do 95,2 proc. rok później. Silnie wzrósł natomiast koszt usług obcych oraz w nieznacznym stopniu udział wynagrodzeń oraz amortyzacji w kosztach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA