PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czas trudnego pieniądza

  • Autor: Propertynews.pl
  • 24 lut 2012 10:17

Czas trudnego pieniądza

Dostępność kredytów deweloperskich oraz koszty pozyskania finansowania to jedne z największych niewiadomych 2012 roku. Wiadomo, że nie będzie ani łatwo, ani tanio.

REKLAMA

Branża jest zgodna co do tego, że kapitał jest i nadal będzie dostępny, ale problemem dla części deweloperów może być sprostanie podwyższonym wymaganiom banków. Sytuacja na rynku bankowym odbija się negatywnie na wszystkich sektorach nieruchomości komercyjnych.

W związku z utrudnionym dostępem do finansowania, znajdującym odzwierciedlenie w trzech głównych wskaźnikach: marża, wysokość wkładu własnego oraz liczba umów przednajmu, w najtrudniejszej sytuacji znaleźli się najmniejsi gracze. - Tak naprawdę w latach boomu wielu deweloperów nie miało poważnego kapitału i było w znacznym stopniu uzależnionych od dźwigni finansowej - mówi Eduard Zehetner, CEO Immofinanz Group. Obecnie nie jest to już możliwe. - To sytuacja korzystna dla silnych korporacji, które mają odpowiednie zaplecze finansowe i dostęp do rynków kapitałowych - przekonuje.

Rosną koszty, rosną
Zdaniem deweloperów dziś kredyt jest o 50 lub nawet 100 proc. droższy niż kiedyś. - Dawniej marża banku wynosiła 1 proc., a teraz jest to 3-4 proc. - mówi Wojciech Cieślak, prezes firmy doradczej BOIG.

Karina Trojańska z Panattoni Europe dodaje, że przed 2008 rokiem finansowanie było ogólnodostępne i niemalże wszystkie inwestycje były kredytowane. Deweloper mógł liczyć, że bank pokryje nawet 85 proc. wartości całego projektu, a teraz musi legitymować się wkładem własnym na poziomie 30-40 proc. kosztów realizacji inwestycji.

Dodatkowym obciążeniem jest zagwarantowanie umów najmu na przynajmniej 30 proc. powierzchni jeszcze przed udzieleniem kredytu, czyli bardzo często przed rozpoczęciem prac budowlanych.

- Banki z większą starannością weryfikują samych deweloperów. Zwracają większą uwagę na dotychczas zrealizowane projekty i spłacone kredyty oraz sprawność zarządzania biznesem przez kredytobiorców - przekonuje Jan Wróblewski, członek zarządu spółki Zdrojowa Invest, która do 2020 roku chce zrealizować projekty hotelowe o wartości ponad miliarda zł.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA