PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czas trudnego pieniądza

  • Autor: Propertynews.pl
  • 24 lut 2012 10:17

Czas trudnego pieniądza

Dostępność kredytów deweloperskich oraz koszty pozyskania finansowania to jedne z największych niewiadomych 2012 roku. Wiadomo, że nie będzie ani łatwo, ani tanio.

REKLAMA

Branża jest zgodna co do tego, że kapitał jest i nadal będzie dostępny, ale problemem dla części deweloperów może być sprostanie podwyższonym wymaganiom banków. Sytuacja na rynku bankowym odbija się negatywnie na wszystkich sektorach nieruchomości komercyjnych.

W związku z utrudnionym dostępem do finansowania, znajdującym odzwierciedlenie w trzech głównych wskaźnikach: marża, wysokość wkładu własnego oraz liczba umów przednajmu, w najtrudniejszej sytuacji znaleźli się najmniejsi gracze. - Tak naprawdę w latach boomu wielu deweloperów nie miało poważnego kapitału i było w znacznym stopniu uzależnionych od dźwigni finansowej - mówi Eduard Zehetner, CEO Immofinanz Group. Obecnie nie jest to już możliwe. - To sytuacja korzystna dla silnych korporacji, które mają odpowiednie zaplecze finansowe i dostęp do rynków kapitałowych - przekonuje.

Rosną koszty, rosną
Zdaniem deweloperów dziś kredyt jest o 50 lub nawet 100 proc. droższy niż kiedyś. - Dawniej marża banku wynosiła 1 proc., a teraz jest to 3-4 proc. - mówi Wojciech Cieślak, prezes firmy doradczej BOIG.

Karina Trojańska z Panattoni Europe dodaje, że przed 2008 rokiem finansowanie było ogólnodostępne i niemalże wszystkie inwestycje były kredytowane. Deweloper mógł liczyć, że bank pokryje nawet 85 proc. wartości całego projektu, a teraz musi legitymować się wkładem własnym na poziomie 30-40 proc. kosztów realizacji inwestycji.

Dodatkowym obciążeniem jest zagwarantowanie umów najmu na przynajmniej 30 proc. powierzchni jeszcze przed udzieleniem kredytu, czyli bardzo często przed rozpoczęciem prac budowlanych.

- Banki z większą starannością weryfikują samych deweloperów. Zwracają większą uwagę na dotychczas zrealizowane projekty i spłacone kredyty oraz sprawność zarządzania biznesem przez kredytobiorców - przekonuje Jan Wróblewski, członek zarządu spółki Zdrojowa Invest, która do 2020 roku chce zrealizować projekty hotelowe o wartości ponad miliarda zł.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA