PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czwartek pod znakiem dalszego umacniania złotego

  • Autor: PAP
  • 05 mar 2015 17:36

Złoty w czwartek nadal umacniał się w stosunku do głównych walut, na co wpłynęła głównie środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o powstrzymaniu się od dalszego cięcia stóp procentowych. Ok. godz. 17 euro kosztowało 4,13 zł, dolar - 3,75 zł, a frank 3,87zł.

REKLAMA

Zdaniem analityka DM BOŚ Konrada Ryczki, umocnienie złotego w stosunku do euro było konsekwencją osłabienia wspólnej waluty po wystąpieniu szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego.

"Szef EBC potwierdził wcześniej sygnalizowany termin rozpoczęcia skupu aktywów na 9 marca. Dodatkowo, zgodnie z oczekiwaniami, wartość programu wyniesie 60 mld euro miesięcznie, a domyślny termin trwania to wrzesień 2016 r. EBC zastrzega sobie jednak możliwość przedłużenia wsparcia, jeżeli wskaźniki inflacyjne pozostawać będą poniżej celu" - napisał Ryczko w komunikacie.

Analityk uważa również, że złoty będzie w dalszym ciągu kontynuował wzrost, ponieważ inwestorów uspokoiła wczorajsza informacja Rady Polityki Pieniężnej, że nie będzie dalej obniżać stóp procentowych, oraz rozpoczęcie skupowania aktywów w strefie euro.

Podobnego zdania jest Kamil Maliszewski z Domu Maklerskiego mBanku, który uważa, że zmienność kursu złotego do euro powinna się zmniejszyć. "Presja na umocnienie złotego wynikająca z wykluczenia dalszych obniżek stóp przez Radę Polityki Pieniężnej, będzie utrzymywała się w kolejnych tygodniach. Duże znaczenie może mieć w tym wypadku polityka pozostałych Banków Centralnych w naszym regionie, które także mogą zdecydować się na poluzowanie swoich polityk monetarnych" - twierdzi Maliszewski.

Analityk uważa, że kluczową kwestią dla przyszłego kursu złotego do dolara, będą jutrzejsze dane o sytuacji na amerykańskim rynku pracy w lutym. "Inwestorzy liczą na dalszą poprawę sytuacji w USA i jeżeli ich oczekiwania zostaną spełnione, najprawdopodobniej zobaczymy kontynuację umocnienia dolara, która może sprowadzić jego kurs do euro poniżej poziomu 1,10 dolara i pozwolić na jego umocnienie w stosunku do złotego nawet do okolic 3,80 zł w kolejnym tygodniu" - twierdzi Maliszewski.

Zdaniem Maliszewskiego o losie kursu franka szwajcarskiego do złotówki zadecydują piątkowe dane o inflacji w Szwajcarii. "Jeżeli deflacja nadal będzie się utrzymywać, może stać się to powodem decyzji o dalszym poluzowaniu polityki monetarnej przez bank Szwajcarii podczas marcowego posiedzenia, co osłabiłoby CHF. Obecnie należy jednak oczekiwać, że para frank/złoty pozostanie pomiędzy 3,85 zł a 3,90 zł w najbliższych dniach" - uważa analityk mBanku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA