PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czwartek pod znakiem umacniania się polskiej waluty

  • Autor: PAP
  • 12 lut 2015 17:40

Czwartek na rynku walutowym upłynął pod znakiem umacniania się złotego w stosunku do głównych zagranicznych walut. To reakcja na doniesienia ze Wschodu - ustalenia wynegocjowane na szczycie w Mińsku - uważają analitycy.

REKLAMA

Około godz. 16.30 za dolara płacono 3,67 zł, za euro 4,18 zł, za franka 3,95 zł.

Analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko uważa, że w czwartek zarówno złoty jak i polskie obligacje korzystały na poprawie nastrojów wokół regionu Europy Środkowo-Wschodniej za sprawą ustaleń wynegocjowanych na szczycie w Mińsku.

"Część inwestorów w dalszym ciągu pozostaje jednak sceptycznie nastawiona do potencjalnego respektowania zawieszenia broni przez separatystów od 15 lutego. Nie przeszkodziło to jednak w umocnieniu złotego (). Scenariusz ten był relatywnie spodziewany (umocnienie PLN po pozytywnych informacjach z Ukrainy), co potwierdza jedynie, iż kolejne sesje upłyną nam pod dalszym wpływem wydarzeń globalnych, gdzie z jednej strony rynek będzie obserwować na ile respektowane są założenia zawieszenia broni, a z drugiej koncentrować się na temacie Grecji" - poinformował.

Kamil Maliszewski z Domu Maklerskiego mBanku podkreślił, że od środowego wieczora, kiedy złoty zaczął umacniać się w nadziei na osiągnięcie kompromisu w Mińsku oraz Brukseli, zyskał już ponad 4 grosze w stosunku do euro, franka oraz dolara.

"Pomimo tego, że kwestia programu pomocowego dla Grecji pozostaje ciągle otwarta, a zawieszenie broni na Ukrainie trudno uznać za przełom, to inwestorzy ciągle mają nadzieję na konstruktywne rozwiązania tych problemów i ich nastroje ulegają ciągłej poprawie. Najbardziej znaczące umocnienie złotówka zanotowała w stosunku do dolara, który tracił po słabych danych o sprzedaży detalicznej oraz większej od oczekiwań liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Solidne spadki widzieliśmy także na parze frank szwajcarski-złoty, która znalazła się pod presją ze względu na bardzo dobre nastroje na światowych rynkach, które spowodowały znaczące osłabienie franka szwajcarskiego" - napisał w komentarzu walutowym.

Zdaniem Anny Wrzesińskiej z Noble Securities, osłabienie złotego w ostatnich dniach było przejściowe. "Na dniach złoty może dalej zyskiwać do poziomu 4,1450 zł za euro" - powiedziała.

Przywódcy Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji uzgodnili w Mińsku porozumienie w sprawie Ukrainy. 15 lutego o godz. 0:00 ma nastąpić nastąpi zawieszenie broni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA