PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czy obligacje są drogie?

  • Autor: Dorota Samek-Niedrygas, członek zarządu Prosperity Time
  • 26 mar 2018 15:21

Czy obligacje są drogie? Fot. Fotolia

Ze względu na dobrą koniunkturę na rynku deweloperskim i utrzymywanie się niskich stóp procentowych, deweloperzy zwiększają swoją działalność poprzez zakupy nowych gruntów. Często zamiast środków własnych korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania, w szczególności emitując obligacje.

REKLAMA

Podejmując decyzje o emisji obligacji, właściciele spółek zwracają szczególną uwagę na ich oprocentowanie. Przy rosnących cenach gruntów spowodowanych konkurencją na rynku, rosnących kosztach budowy, na które wpływ mają wzrost cen za materiały budowlane oraz przy wzroście płac, należy dobrze wkalkulować opłacalność realizacji danej inwestycji.

Według Prosperity Time, oprocentowanie obligacji, na jakie mogą liczyć emitenci zależy od wielu aspektów. Głównym czynnikiem jest ryzyko niewypłacalności emitenta obligacji, a więc ocena zdolności spłaty zaciągniętego długu. Zależne jest ono przede wszystkim od jego historii, skali działalności oraz płynności finansowej. Jeśli przedsiębiorstwo istnieje na rynku od kilku/kilkunastu lat, prężnie się rozwija i nie ma problemów z płynnością finansową to oferuje obligatariuszom niższe oprocentowanie, natomiast spółki o słabej kondycji bądź z krótkim okresem działalności będą musiały zaproponować inwestorom wyższe oprocentowanie.

Ważne jest doświadczenie zarządu, pozycja rynkowa i jakość sprawozdań finansowych. Istotna jest również ocena zapisów dotyczących warunków emisji, termin zapadalności i jakości zabezpieczeń.

U deweloperów mieszkaniowych, których obligacje są notowane na rynku Catalyst, w strukturze zadłużenia możemy zaobserwować nawet spadek udziału w strukturze finansowania kredytów bankowych na rzecz obligacji. Wysokość oprocentowania takich spółek waha się między WIBOR plus 4-6 proc.

Spłata obligacji następuje zgodnie z datą zapadalności papieru wartościowego. Regularnie wypłacane jest jedynie wynagrodzenie obligatariusza od tzw. kuponu, czyli stopy procentowej odsetek od wartości nominalnej obligacji.

W związku z tym dobrze przygotowana, skalkulowana, uplasowana i przeprowadzona w odpowiednim czasie emisja obligacji nie musi być droga, a biorąc pod uwagę korzyści oraz perspektywy rozwoju rynku obligacji w Polsce, staje się ona coraz bardziej popularna wśród firm z branży deweloperskiej.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA