PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czy Polska może nadal liczyć na napływ inwestycji zagranicznych?

  • wnp.pl
  • 08 lip 2013 11:16

W perspektywie 5-10 lat Polska ma szansę przyciągać rocznie do kilkunastu miliardów dolarów bezpośrednich inwestycji. Ich struktura, dotychczas korzystna, nie powinna ulec większym zmianom - ocenia Zbigniew Zimny, ekspert ONZ ds. bezpośrednich inwestycji zagranicznych i profesor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

REKLAMA

Jaka jest rola bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) dla gospodarek krajów? W największym stopniu płyną one przecież do krajów wysokorozwiniętych, jak USA, czy Wielka Brytania.

- Ogólnie kompensują one niedobór własnych oszczędności i kapitałów, także tych migrujących za granicę. Rola BIZ różni się w zależności od tego, w jakiej skali napływają do kraju, bowiem mogą być one np. w śladowych ilościach w stosunku do potencjału gospodarki i PKB.

Ważna jest też struktura BIZ, tj. w jakich branżach te inwestycje są lokowane. Każdy kraj chce przyciągać BIZ o wysokim zaawansowaniu technologicznym, wysokiej wartości dodanej, a do tego o wysokim stopniu proeksportowości. Nie wszystkim to się jednak udaje.

Jak te uwarunkowania przedstawiają się w Polsce?

- Polska zaliczana jest do jednego z bardziej atrakcyjnych dla inwestorów krajów na świecie, a szczególnie w Europie, również w czasie kryzysu Przyciąga dość dużo BIZ, chociaż w relacji do PKB - na średnim poziomie.

BIZ odgrywały i nadal odgrywają istotną rolę w gospodarce, bowiem np. ponad połowa wartości eksportu polskiego pochodzi z przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym, które zatrudniają ok. 30 proc. pracowników sektora przedsiębiorstw.

Istotne są też inne korzyści dla Polski z obecności przedsiębiorstw zagranicznych. Podnoszą one efektywność gospodarki, ponieważ, korzystając z nowszych technologii, są bardziej wydajne . Mobilizują również często przedsiębiorstwa krajowe do usprawnienia działalności i podnoszenia wydajności. A poza tym więcej płacą pracownikom: w przemyśle, nawet ponad 50 proc. więcej niż firmy z udziałem kapitału polskiego.

W przypadku usług wyjątkiem w regule są nowoczesne usługi biznesowe.

- Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce w usługi BPO, SSC czy np. w sferze R&D to hit. W ciągu niecałej dekady wyrosła nam gałąź usług opartych na wiedzy, która zatrudnia już 120 tys. osób, więcej niż np. przemysł węglowy. Działa już blisko 400 takich firm, zatrudniających gros pracowników z wyższym wykształceniem, ludzi młodych, mających perspektywy rozwoju w kraju. Te usługi w większości są przeznaczone na rynki zagraniczne.

Przeczytaj więcej

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA