PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dalsze ożywienie wzrostu gospodarczego - raport ISR, PARP, MSAP

  • Autor: PAP
  • 16 kwi 2014 08:26

W najbliższych kwartałach należy oczekiwać ożywienia wzrostu gospodarczego, zintensyfikowania produkcji i wzrostu handlu. Poprawa sytuacji i powrót na ścieżkę silniejszego wzrostu są jednak nadal obarczone dużą niepewnością - wynika z XII raportu ISR PARP oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

REKLAMA

- W ostatnich dwóch kwartałach gospodarka Polski znajdowała się wciąż w niepewnym otoczeniu zewnętrznym, które charakteryzowało się brakiem wyraźnych oznak poprawy sytuacji gospodarczej. Obserwuje się obecnie sygnały ożywienia w strefie euro. Odczyty danych o wzroście z IV kwartału 2013 r. dla polskiej gospodarki są relatywnie dobre względem innych gospodarek europejskich i zostały przewidziane w poprzednich edycjach raportu. Wskazywać mogą one na ożywienie gospodarcze - napisano w opublikowanej w środę syntezie do raportu ISR, omawiającej wyniki najnowszych badań. Pracami zespołu badawczego kieruje Jerzy Hausner.

- Dodatkowo, podobnie jak w poprzednich wersjach raportu należy podkreślić, że nie ma silnych i przekonujących argumentów za występowaniem recesji w horyzoncie sześciu kwartałów. Zaobserwowane nowe dane oraz podejście modelowe upoważnia do przedstawienia pozytywnego scenariusza prognostycznego, w którym spodziewać się należy w najbliższych kwartałach ożywienia wzrostu gospodarczego, zintensyfikowania produkcji i wzrostu handlu. Wynikająca z prognoz poprawa sytuacji i powrót na ścieżkę silniejszego wzrostu są jednak nadal obarczone dużą niepewnością - dodano.

W raporcie zaznaczono, że makroekonomiczne szeregi czasowe wykorzystane w prognozach niosą informację o dalszym ożywieniu w gospodarce.

- Prognozujemy dalszą poprawę sytuacji w roku 2014. Przyjmując wariant prognoz z czynnikiem cyklicznym wbudowanym w opracowany model, w kolejnych kwartałach roku 2014 obserwować będziemy coraz wyższe tempo zmian PKB r/r - wynoszące odpowiednio (według formułowanych prognoz punktowych): 3,74 proc. w I kwartale, 4,68 proc. w II kwartale, 5,22 proc. w III kwartale oraz 5,42 proc. w ostatnim kwartale 2014 r. Prognozy w wersji modelu z wyłączonym czynnikiem cyklicznym wskazują na nieco niższe tempo zmian PKB r/r we wszystkich kwartałach 2014 r. (przeciętnie o 0,7 pp.) - napisano.

- Prawdopodobieństwo realnego spadku PKB r/r w okresie prognozy (tj. do drugiego kwartału 2015 r.) jest zaniedbywalne, zaś dolne krańce 90 proc. przedziałów prognozy leżą powyżej 2 proc. w całym horyzoncie predykcji. Wskazuje to na duże prawdopodobieństwo utrzymania wysokiego, bądź umiarkowanego wzrostu gospodarczego w analizowanym okresie. Zaobserwowane dane kwartalne za IV kwartał 2013 r. tempa zmian PKB, popytu krajowego, eksportu oraz wartości dodanej brutto w przemyśle wskazują na każdorazowe przeszacowanie prognoz formułowanych w poprzednim raporcie. W przypadku tempa zmian PKB przeszacowanie jest jednak nieznaczne (o 0,1 pp.). Prognozy z modelu z wyłączonym komponentem cyklicznym były wyraźnie lepsze dla popytu krajowego oraz eksportu" - dodano.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA