PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Deflacja drugi miesiąc z rzędu

  • Autor: PAP
  • 15 wrz 2014 15:43

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu spadły o 0,3 proc. rdr, a w porównaniu z lipcem - o 0,4 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Dodano, że największy wpływ na inflację w ujęciu miesięcznym miał spadek cen żywności i odzieży.

REKLAMA

Opublikowane dane okazały się zgodne z szacunkami ekonomistów.

Jak podał GUS w komunikacie, w stosunku do lipca w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. "Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 1,8 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 2,7 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,40 pkt. proc. i 0,13 pkt. proc." - napisano.

Dodano, że podwyżki cen w zakresie łączności (o 1,3 proc.), a także towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,1 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,07 pkt. proc. i 0,02 pkt. proc.

"Ceny żywności obniżyły się w sierpniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,8 proc. (w lipcu br. spadek o 1,2 proc.). Najbardziej potaniały warzywa (o 13,4 proc.), owoce (o 5,8 proc.), cukier (o 3,5 proc.) i tłuszcze zwierzęce (o 1,1 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za tłuszcze roślinne oraz kasze i ziarna zbóż (po 0,4 proc.)" - napisano w komunikacie.

Dodano w nim, że ceny napojów bezalkoholowych utrzymały się przeciętnie na poziomie z lipca br., a w górę poszły ceny m.in. kawy oraz wody mineralnej. Z kolei ceny herbaty, a także soków owocowych i warzywnych potaniały.

"Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,1 proc. więcej, a za napoje alkoholowe o 0,1 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu" - podał GUS.

Z danych wynika, że podrożały towary i usługi związane z mieszkaniem - o 0,1 proc., m.in. przez podwyżki opłat za usługi kanalizacyjne i zaopatrywanie w wodę. Z kolei ceny w zakresie wywozu śmieci jak i za najem mieszkania utrzymały się na poziomie zbliżonym do notowanego w lipcu br.

Podrożały ceny nośników energii - o 0,2 proc. Więcej niż przed miesiącem płacono również za energię cieplną (o 0,2 proc.).

GUS podał ponadto, że w sierpniu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego potaniały o 0,2 proc.

Wzrosły natomiast opłaty związane ze zdrowiem (o 0,1 proc.), gdyż więcej należało zapłacić za urządzenia i sprzęt terapeutyczny, usługi stomatologiczne i lekarskie, a także szpitalne i sanatoryjne. Z kolei wyroby farmaceutyczne utrzymały się na poziomie obserwowanym w lipcu br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA