PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Deflacja drugi miesiąc z rzędu

  • Autor: PAP
  • 15 wrz 2014 15:43

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu spadły o 0,3 proc. rdr, a w porównaniu z lipcem - o 0,4 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Dodano, że największy wpływ na inflację w ujęciu miesięcznym miał spadek cen żywności i odzieży.

REKLAMA

Opublikowane dane okazały się zgodne z szacunkami ekonomistów.

Jak podał GUS w komunikacie, w stosunku do lipca w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. "Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 1,8 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 2,7 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,40 pkt. proc. i 0,13 pkt. proc." - napisano.

Dodano, że podwyżki cen w zakresie łączności (o 1,3 proc.), a także towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,1 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,07 pkt. proc. i 0,02 pkt. proc.

"Ceny żywności obniżyły się w sierpniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,8 proc. (w lipcu br. spadek o 1,2 proc.). Najbardziej potaniały warzywa (o 13,4 proc.), owoce (o 5,8 proc.), cukier (o 3,5 proc.) i tłuszcze zwierzęce (o 1,1 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za tłuszcze roślinne oraz kasze i ziarna zbóż (po 0,4 proc.)" - napisano w komunikacie.

Dodano w nim, że ceny napojów bezalkoholowych utrzymały się przeciętnie na poziomie z lipca br., a w górę poszły ceny m.in. kawy oraz wody mineralnej. Z kolei ceny herbaty, a także soków owocowych i warzywnych potaniały.

"Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,1 proc. więcej, a za napoje alkoholowe o 0,1 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu" - podał GUS.

Z danych wynika, że podrożały towary i usługi związane z mieszkaniem - o 0,1 proc., m.in. przez podwyżki opłat za usługi kanalizacyjne i zaopatrywanie w wodę. Z kolei ceny w zakresie wywozu śmieci jak i za najem mieszkania utrzymały się na poziomie zbliżonym do notowanego w lipcu br.

Podrożały ceny nośników energii - o 0,2 proc. Więcej niż przed miesiącem płacono również za energię cieplną (o 0,2 proc.).

GUS podał ponadto, że w sierpniu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego potaniały o 0,2 proc.

Wzrosły natomiast opłaty związane ze zdrowiem (o 0,1 proc.), gdyż więcej należało zapłacić za urządzenia i sprzęt terapeutyczny, usługi stomatologiczne i lekarskie, a także szpitalne i sanatoryjne. Z kolei wyroby farmaceutyczne utrzymały się na poziomie obserwowanym w lipcu br.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA