PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Deloitte: według dyrektorów finansowych 2012 r. będzie dobry dla inwestycji

  • Autor: PAP
  • 16 lut 2012 15:21

Ponad 33 proc. dyrektorów finansowych ankietowanych w Polsce ocenia, że ten rok będzie dobrym czasem na przeprowadzenie inwestycji. Wydatki zamierzają finansować kredytami bankowymi, bo klimat dla publicznych emisji akcji oceniają jako niekorzystny - informuje Deloitte.

REKLAMA

Około 75 proc. dyrektorów finansowych w Polsce oczekuje w 2012 roku wzrostu PKB, część z nich nawet do poziomu 3 proc. - wynika z drugiej edycji międzynarodowego badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte wśród przedstawicieli 260 dużych firm w Polsce i Europie Środkowej.

Ten optymizm wyróżnia polskich menedżerów. W pozostałych krajach dyrektorzy przewidują stagnację, czyli wzrost nieprzekraczający 1,5 proc. Najmniej optymistyczne są oczekiwania na Węgrzech, gdzie prawie 40 proc. dyrektorów finansowych (CFO) przewiduje recesję. W prognozach wyników własnych spółek polscy menedżerowie są mniej optymistyczni. Około 31 proc. oczekuje pogorszenia wyników. W Czechach takie obawy prezentuje tylko 20 proc. dyrektorów finansowych, ale już na Słowacji 40 proc.

"W czerwcu optymizm polskich dyrektorów był o kilka procent większy" - przyznał podczas spotkania z dziennikarzami Krzysztof Pniewski, partner w Dziale Konsultingu Deloiotte. Tłumaczył to raptownym załamaniem w gospodarce, które przyszło w sierpniu. Zwrócił jednocześnie uwagę, że z 25 do 35 proc. w porównaniu z czerwcem wzrosła skłonność do inwestowania. Wyjaśnił, że ten optymizm występuje niezależnie od obaw menedżerów o ryzyko kursowe, zmiany popytu czy ryzyko recesji w strefie euro.

W tym roku głównym celem dla 80 proc. polskich dyrektorów finansowych będzie wzrost przychodów na rynkach, na których są obecni. Najniższy priorytet przypisują natomiast poprawie płynności. W ocenie Pniewskiego, wynika to z faktu zgromadzenia przez polskie firmy gotówki dzięki poprawie wyników. Menedżerowie z innych państw Europy Środkowej również za priorytet uznają zwiększanie przychodów, ale dużo większą wagę niż Polacy przywiązują do redukcji kosztów i poprawy płynności w nadchodzących 12 miesiącach.

Także w przeciwieństwie do innych krajów, w Polsce wyższe są oczekiwania dotyczące aktywności na rynku fuzji i przejęć, co może mieć związek z poszukiwaniem możliwości wykorzystania zgromadzonego przez firmy kapitału. Około 60 proc. dyrektorów finansowych w naszym kraju prognozuje niewielki wzrost procesów akwizycji. Jest to najwyższy wskaźnik wśród badanych państw. Średnia nie przekracza 50 proc., a w Chorwacji wynosi niewiele ponad 30 proc. "Największe obawy u dyrektorów finansowych wzbudzają zmiany kursowe. Sytuacja firm jest stosunkowo dobra, dlatego przepowiednie dotyczące kryzysu są traktowane z powagą, ale nie wywołują dużego niepokoju" - powiedział Pniewski.

Europejskie badanie dyrektorów finansowych przeprowadzono w okresie grudzień 2011 - styczeń 2012 na grupie 260 dyrektorów z listy 500 największych firm w Europie Środkowej - w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Chorwacji i na Węgrzech.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA