PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dynamika PKB przyspiesza. W 2014 może osiągnąć ok. 3,0 proc.

  • Autor: PAP
  • 02 gru 2013 10:45

Piątkowe dane GUS dotyczące wzrostu gospodarczego w III kwartale potwierdziły stopniowe rozpędzanie się gospodarki. Dynamika PKB ma szanse przyspieszyć z ok. 1,4 proc. w tym roku do ok. 3 proc. w roku 2014 - ocenia Maciej Reluga z Rady Gospodarczej przy premierze.

REKLAMA

GUS podał w piątek, że Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2013 roku wzrósł o 1,9 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 0,8 proc. rdr w II kwartale i wobec 1,9 proc. z wcześniejszego szacunku "flash" - informuje PAP.

- Dane potwierdziły stopniowe rozpędzanie się gospodarki. Jak można było oczekiwać, wzrost gospodarczy oparty jest już nie tylko na dynamicznej ekspansji eksportu, ale również w coraz większym stopniu na ożywieniu popytu krajowego. Roczne tempo wzrostu popytu krajowego po raz pierwszy od pięciu kwartałów było dodatnie. Oprócz sygnalizowanego już w miesięcznych danych o sprzedaży detalicznej ożywienia popytu konsumentów, na uwagę zasługuje również wyższa aktywność inwestycyjna - napisał Reluga w poniedziałkowym biuletynie Rady.

- Prawdopodobnie wynikało to głównie ze wzrostu inwestycji sektora prywatnego (na co w pewnym stopniu wskazywały już wcześniej dane na temat rosnącego zainteresowania firm kredytem inwestycyjnym, czy ostatnio wyniki finansowe przedsiębiorstw za III kw.), co zrekompensowało słabość inwestycji sektora publicznego - dodał.

Jego zdaniem dane uzasadniają większy optymizm odnośnie dynamiki popytu krajowego w kolejnych kwartałach.

- Jednocześnie, popyt zewnętrzny wciąż pełni ważną rolę w procesie wychodzenia polskiej gospodarki z +dołka+ - tempo wzrostu eksportu było najwyższe od 2,5 roku (6,4 proc. rdr) i bazując na prognozach mówiących o dalszym przyspieszeniu tempa wzrostu gospodarczego za granicą (w szczególności w Niemczech) można zakładać, że kolejne kwartały przyniosą jeszcze wyższą dynamikę obrotów w handlu zagranicznym. W sumie, dynamika PKB ma szanse przyspieszyć z ok. 1,4 proc. w tym roku do ok. 3 proc. w roku 2014 - napisał Reluga.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA