PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dynamika PKB przyspiesza. W 2014 może osiągnąć ok. 3,0 proc.

  • Autor: PAP
  • 02 gru 2013 10:45

Piątkowe dane GUS dotyczące wzrostu gospodarczego w III kwartale potwierdziły stopniowe rozpędzanie się gospodarki. Dynamika PKB ma szanse przyspieszyć z ok. 1,4 proc. w tym roku do ok. 3 proc. w roku 2014 - ocenia Maciej Reluga z Rady Gospodarczej przy premierze.

REKLAMA

GUS podał w piątek, że Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2013 roku wzrósł o 1,9 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 0,8 proc. rdr w II kwartale i wobec 1,9 proc. z wcześniejszego szacunku "flash" - informuje PAP.

- Dane potwierdziły stopniowe rozpędzanie się gospodarki. Jak można było oczekiwać, wzrost gospodarczy oparty jest już nie tylko na dynamicznej ekspansji eksportu, ale również w coraz większym stopniu na ożywieniu popytu krajowego. Roczne tempo wzrostu popytu krajowego po raz pierwszy od pięciu kwartałów było dodatnie. Oprócz sygnalizowanego już w miesięcznych danych o sprzedaży detalicznej ożywienia popytu konsumentów, na uwagę zasługuje również wyższa aktywność inwestycyjna - napisał Reluga w poniedziałkowym biuletynie Rady.

- Prawdopodobnie wynikało to głównie ze wzrostu inwestycji sektora prywatnego (na co w pewnym stopniu wskazywały już wcześniej dane na temat rosnącego zainteresowania firm kredytem inwestycyjnym, czy ostatnio wyniki finansowe przedsiębiorstw za III kw.), co zrekompensowało słabość inwestycji sektora publicznego - dodał.

Jego zdaniem dane uzasadniają większy optymizm odnośnie dynamiki popytu krajowego w kolejnych kwartałach.

- Jednocześnie, popyt zewnętrzny wciąż pełni ważną rolę w procesie wychodzenia polskiej gospodarki z +dołka+ - tempo wzrostu eksportu było najwyższe od 2,5 roku (6,4 proc. rdr) i bazując na prognozach mówiących o dalszym przyspieszeniu tempa wzrostu gospodarczego za granicą (w szczególności w Niemczech) można zakładać, że kolejne kwartały przyniosą jeszcze wyższą dynamikę obrotów w handlu zagranicznym. W sumie, dynamika PKB ma szanse przyspieszyć z ok. 1,4 proc. w tym roku do ok. 3 proc. w roku 2014 - napisał Reluga.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA