PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dynamika PKB w III kw. raczej nie przekroczy 3 proc.

  • Autor: PAP
  • 14 lis 2014 08:32

W trzecim kwartale nasza gospodarka rozwijała się najprawdopodobniej w tempie nieprzekraczającym 3 proc. - przewidują ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP. Dane o PKB zostaną opublikowane przez GUS ok. godz. 10.

REKLAMA

Według prognoz rynkowych opracowanych przez PAP na podstawie opinii ekonomistów PKB wzrósł w III kwartale o 2,8 proc., zaś w całym 2014 roku gospodarka urośnie o 3,1 proc.

Główny ekonomista BNP Paribas Michał Dybuła powiedział PAP, że za trzeci kwartał spodziewa się 2,5 proc. wzrostu PKB w ujęciu rocznym i wzrostu o 0,4 proc. w ujęciu kwartalnym (odsezonowanym). Jego zdaniem dane miesięczne: produkcja przemysłowa, budowlano-montażowa, sprzedaż detaliczna wskazują, że wzrost gospodarczy zmniejszył się nawet do ok. 2-2,1 proc. rdr.

"Natomiast spodziewamy się, podobnie jak w drugim kwartale, wyraźnej dodatniej kontrybucji ze strony zapasów i nieco silniejszych wydatków rządowych, co poprawi wskaźnik spożycia zbiorowego. Niemniej jednak oczekiwanie, że tempo wzrostu PKB spadnie do ok. 3 proc. naszym zdaniem jest zbyt optymistyczne" - powiedział Dybuła.

Według ekonomisty czwarty kwartał tego roku i pierwszy kwartał przyszłego roku także mogą być słabe dla gospodarki, PKB będzie rósł o ok. 2,5 proc. lub nawet mniej w ujęciu rocznym. "Natomiast kwartalne tempo wzrostu powinno się nieco poprawiać już może od czwartego kwartału tego roku. Może wynieść 0,5 proc., a na początku przyszłego roku może to być 0,6-0,7 proc" - poinformował Dybuła.

Ekonomista przewiduje, że w tym roku tempo wzrostu PKB wyniesie 2,9 proc., a w przyszłym roku 2,5 proc.

Podobnego odczytu spodziewa się główny ekonomista Banku Pocztowego Monika Kurtek. "Prognozuję, że w trzecim kwartale nasz PKB wzrósł o 2,8 proc. Jest jednak szansa, że może to być nieco więcej - nawet 3 proc." - zaznaczyła w rozmowie z PAP.

"Sprzedaż detaliczna w trzecim kwartale dość słaba w porównaniu do tej odnotowanej w drugim. Podobnie było z produkcją przemysłową i budowlano-montażową. Patrząc na te trzy komponenty należy na pewno spodziewać się spowolnienia gospodarczego" - dodała.

Wskazała jednak, że jeśli inne składowe PKB wypadły lepiej, np. zapasy, to dynamika może zostać nieco podbudowana.

W środę minister finansów Mateusz Szczurek podczas Kongresu Bankowości Detalicznej ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że dynamika PKB w minionym kwartale prawdopodobnie nie była tak imponująca jak miało to miejsce w pierwszej połowie tego roku. "Nie wątpię, że wzrost polskiej gospodarki nadal będzie w ścisłej czołówce krajów UE. Jednocześnie dane miesięczne, które widzieliśmy dotychczas wskazują, że nie będzie łatwo osiągnąć tak dobrego wyniku, jak w pierwszej połowie roku" - mówił Szczurek.

Zgodnie z poprzednimi danymi GUS w drugim kwartale tego roku PKB zwiększyło się - licząc rok do roku - o 3,3 proc., a w pierwszym kwartale o 3,4 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA