PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dynamika PKB w III kw. raczej nie przekroczy 3 proc.

  • Autor: PAP
  • 14 lis 2014 08:32

W trzecim kwartale nasza gospodarka rozwijała się najprawdopodobniej w tempie nieprzekraczającym 3 proc. - przewidują ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP. Dane o PKB zostaną opublikowane przez GUS ok. godz. 10.

REKLAMA

Według prognoz rynkowych opracowanych przez PAP na podstawie opinii ekonomistów PKB wzrósł w III kwartale o 2,8 proc., zaś w całym 2014 roku gospodarka urośnie o 3,1 proc.

Główny ekonomista BNP Paribas Michał Dybuła powiedział PAP, że za trzeci kwartał spodziewa się 2,5 proc. wzrostu PKB w ujęciu rocznym i wzrostu o 0,4 proc. w ujęciu kwartalnym (odsezonowanym). Jego zdaniem dane miesięczne: produkcja przemysłowa, budowlano-montażowa, sprzedaż detaliczna wskazują, że wzrost gospodarczy zmniejszył się nawet do ok. 2-2,1 proc. rdr.

"Natomiast spodziewamy się, podobnie jak w drugim kwartale, wyraźnej dodatniej kontrybucji ze strony zapasów i nieco silniejszych wydatków rządowych, co poprawi wskaźnik spożycia zbiorowego. Niemniej jednak oczekiwanie, że tempo wzrostu PKB spadnie do ok. 3 proc. naszym zdaniem jest zbyt optymistyczne" - powiedział Dybuła.

Według ekonomisty czwarty kwartał tego roku i pierwszy kwartał przyszłego roku także mogą być słabe dla gospodarki, PKB będzie rósł o ok. 2,5 proc. lub nawet mniej w ujęciu rocznym. "Natomiast kwartalne tempo wzrostu powinno się nieco poprawiać już może od czwartego kwartału tego roku. Może wynieść 0,5 proc., a na początku przyszłego roku może to być 0,6-0,7 proc" - poinformował Dybuła.

Ekonomista przewiduje, że w tym roku tempo wzrostu PKB wyniesie 2,9 proc., a w przyszłym roku 2,5 proc.

Podobnego odczytu spodziewa się główny ekonomista Banku Pocztowego Monika Kurtek. "Prognozuję, że w trzecim kwartale nasz PKB wzrósł o 2,8 proc. Jest jednak szansa, że może to być nieco więcej - nawet 3 proc." - zaznaczyła w rozmowie z PAP.

"Sprzedaż detaliczna w trzecim kwartale dość słaba w porównaniu do tej odnotowanej w drugim. Podobnie było z produkcją przemysłową i budowlano-montażową. Patrząc na te trzy komponenty należy na pewno spodziewać się spowolnienia gospodarczego" - dodała.

Wskazała jednak, że jeśli inne składowe PKB wypadły lepiej, np. zapasy, to dynamika może zostać nieco podbudowana.

W środę minister finansów Mateusz Szczurek podczas Kongresu Bankowości Detalicznej ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że dynamika PKB w minionym kwartale prawdopodobnie nie była tak imponująca jak miało to miejsce w pierwszej połowie tego roku. "Nie wątpię, że wzrost polskiej gospodarki nadal będzie w ścisłej czołówce krajów UE. Jednocześnie dane miesięczne, które widzieliśmy dotychczas wskazują, że nie będzie łatwo osiągnąć tak dobrego wyniku, jak w pierwszej połowie roku" - mówił Szczurek.

Zgodnie z poprzednimi danymi GUS w drugim kwartale tego roku PKB zwiększyło się - licząc rok do roku - o 3,3 proc., a w pierwszym kwartale o 3,4 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA