PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dyrektorzy finansowi patrzą optymistycznie na przyszłość firm i gospodarki

  • Autor: PAP
  • 01 lip 2015 13:11

Mimo kryzysu greckiego dyrektorzy finansowi (CFO) optymistycznie wypowiadali się o przyszłości ich firm i polskiej gospodarki - wynika z badania "Deloitte CFO Survey 2015 H1". Gdyby opinie CFO zbierano dziś, a nie miesiąc temu, optymizm mógłby być mniejszy.

REKLAMA

Partner w dziale konsultingu Deloitte Krzysztof Pniewski powiedział podczas środowego spotkania z dziennikarzami, że optymizm CFO w maju wzrósł ponownie po ostatnim okresie przełomu roku, w którym mieliśmy do czynienia z kryzysem związanym z frankiem szwajcarskim. "Wtedy obawy były znaczenie większe. W maju widać że wracamy do optymizmu i do przekonania, że Polska będzie się rozwijała, przedsiębiorstwa będą się rozwijały i że nie będzie istotnego wpływu kryzysu greckiego na ekonomię polskich przedsiębiorstw" - powiedział Pniewski.

Wskazał, że mimo czarnych scenariuszy związanych z Grecją, dyrektorzy finansowi w Polsce prognozujący sytuację w maju nie przewidywali, że będą one miały duże konsekwencje dla polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorstw w roku 2015 i w kolejnym. "Wzrost gospodarczy na poziomie 3 proc., dosyć stabilny kurs walutowy między 3,9-4,2 zł za euro, niska inflacja, kluczowe strategie dotyczące wzrostu przychodów i inwestycji, wysoki apetyt na ryzyko - to są kluczowe wnioski płynące z badania CFO w połowie roku" - powiedział Pniewski.

Pytany przez PAP, czy gdyby badanie przeprowadzano dziś w obliczu greckiego kryzysu, to jego wyniki byłyby zupełnie inne, przyznał, że optymizm dyrektorów finansowych obecnie mógłby być znacznie mniejszy. "To były przewidywania na tle historii, która pokazywała, że do tej pory z kryzysami dosyć dobrze jednak Europa sobie radziła i nie doprowadzała do takiej sytuacji, gdzie nie ma porozumienia. Pytani mogli też spodziewać się tego, co przewidywalne, czyli racjonalnych zachowań negocjatorów (). Odejście od stołów negocjacyjnych w tak trudnej sytuacji może nie być bardzo racjonalnym zachowaniem ze strony Grecji" - powiedział.

Jego zdaniem optymizm dyrektorów mógłby być obecnie niższy ponieważ zmaterializowało się ryzyko, które co prawda w maju było istotnym ryzykiem, ale z silną wiarą, że jednak do jego materializacji nie dojdzie. "Teraz obawy mogłyby być wyższe" - dodał.

Z badania wynika, że wskaźnik optymizmu netto (rozumiany jako odsetek osób wskazujących, że perspektywy finansowe ich firm są lepsze w porównaniu z sytuacją sprzed 6 miesięcy, pomniejszony o odsetek wskazujących na pogorszenie sytuacji) odrobił straty i powrócił do poziomu 40 pkt (pół roku temu wyniósł 20 pkt). Jednak 18 proc. CFO ocenia perspektywy finansowe swych firm bardziej pesymistycznie w porównaniu z sytuacją sprzed sześciu miesięcy. Ponadto 63 proc. dyrektorów finansowych uważa, że poziom niepewności ekonomicznej jest niski (13 proc.) lub przeciętny (50 proc.). Jednocześnie co dziesiąty badany uważa, że jest on bardzo wysoki.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA