PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EBOiR podniósł prognozę PKB dla Polski za 2014 r. o 0,3 pkt. proc

  • Autor: PAP
  • 12 lis 2013 07:25

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) utrzymał dotychczasową prognozę PKB dla Polski za 2013 r. w wys. 1,2 proc. rdr, podwyższając przyszłoroczną o 0,3 pkt proc. do 2,3 proc. rdr z 2,0 proc.

REKLAMA

Opublikowany w poniedziałek jesienny raport banku stwierdza, że polska gospodarka powróciła na ścieżkę wzrostu po słabszym pierwszym półroczu, gdy rosła w tempie poniżej 1 proc. rdr.

Ożywieniu pomogła stopniowa poprawa w strefie euro i rosnące realnie płace. Produkcja przemysłowa w III kw. br. przyrosła o 5 proc., a wskaźniki wyprzedzające sugerują dalszą poprawę - zaznacza bank.

Za lata 2013-14 polska gospodarka będzie miała lepszy wynik PKB niż inne kraje regionu. Średnia wzrostu obejmująca region Europy Centralnej (Polska, Węgry, Słowacja, Chorwacja, Słowenia) i trzy republiki bałtyckie przewidywana jest w tym okresie na 0,9 proc. i 1,9 proc. Słowenia będzie w 2014 r. trzeci rok pod kreską, a z recesji po dwóch latach wyjdzie Chorwacja.

Główny ekonomista EBOiR Erik Berglof sądzi, że główna różnica między obecnymi prognozami, a wcześniejszymi z kwietnia polega na tym, że gospodarka Rosji rośnie o wiele wolniej niż zakładano. Bank obniżył prognozę dla Rosji za lata 2013-14 o 0,5 pkt proc., odpowiednio do 1,3 proc. w br. i 2,5 proc. w 2014 r.

Na hamowanie w Rosji złożyły się zdaniem Berglofa zarówno czynniki cykliczne (ceny surowców), jak i strukturalne(niesprzyjające otoczenie dla biznesu powoduje odpływ kapitału).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA