PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EBOiR podnosi prognozę wzrostu PKB dla Polski

  • Autor: PAP
  • 14 maj 2014 13:33

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podniósł prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2014 r. do 2,8 proc. z 2,7 proc. prognozowanych w styczniu - wynika z majowego raportu banku. Bank obniżył jednocześnie prognozy dla regionu.

REKLAMA

EBOiR prognozuje, że dynamika polskiego PKB na 2015 r. również wyniesie 2,8 proc. - Dane z (polskiego - PAP) rynku pracy w I kw. wskazują na bardzo silny wzrost realnych płac i dalszy wzrost zatrudnienia. To powinno wspierać bardziej zrównoważony wzrost, w znacznej mierze oparty na spożyciu prywatnym - napisano w opublikowanym w środę raporcie.

- Poprawa popytu zewnętrznego prowadzi do przyspieszenia produkcji przemysłowej, co, przy dalszej poprawie warunków kredytowych, weprze inwestycje prywatne - dodano. EBOiR spodziewa się również przyspieszenia inwestycji publicznych, gdy uruchomione zostaną środki z funduszy unijnych na lata 2014-20.

- Bezpośrednia ekspozycja poprzez handel z Rosją czy Ukrainą pozostaje stosunkowo niewielka, ale ryzyka niższego wzrostu mogą się zmaterializować w formie gorszych warunków finansowania dla przedsiębiorstw - zaznaczono w raporcie.

EBOiR obniżył prognozy wzrostu w całym regionie w tym roku do 1,4 proc. z 2,7 proc. prognozowanych w styczniu i wobec 2,3 proc. w 2013 r. "W 2015 r. możliwe jest skromne przyspieszenie do 1,9 proc., pod warunkiem, że kryzys ukraińsko-rosyjski się nie zaostrzy" - napisano w raporcie.

Za gorsze perspektywy dla regionu odpowiada głównie pogorszenie prognoz dla Ukrainy, Rosji i Turcji. "Od styczniowej prognozy napięcia na Ukrainie i w Rosji znacząco zwiększyły niepewność geopolityczną i gospodarczą, co bezpośrednio dotyka gospodarki Ukrainy i Rosji, a potencjalnie może mieć szersze implikacje dla całego regionu" - napisano w raporcie.

- Pogorszyły się również perspektywy Turcji w związku z krajowymi ryzykami politycznymi i trwałymi nierównowagami makroekonomicznymi - dodano.

W ocenie ekonomistów EBOiR, lepsze perspektywy dla strefy euro, na których szczególnie korzystają kraje Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, nie przeważą nad wzrostem niepewności gospodarczej w całym regionie.

Region objęty raportem obejmuje kraje b. ZSRR oraz inne europejskie gospodarki byłego bloku socjalistycznego.

EBOiR prognozuje, że w tym roku ukraiński PKB spadnie o 7,0 proc., a w przyszłym wzrost będzie zerowy. - Po wydarzeniach na Krymie, dalsza interwencja na Ukrainie zwiększyłaby negatywne ryzyka dla prognozy - napisano w raporcie. - Reformy strukturalne są kluczowe dla ożywienia gospodarczego w średnim terminie - dodano.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA