PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EBOR zamrozi nowe inwestycje w Rosji

  • Autor: PAP
  • 23 lip 2014 17:52

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) potwierdził w środę, że zamrozi swoje nowe programy inwestycyjne w Rosji w ramach nowych europejskich sankcji przeciwko temu krajowi i jego roli w kryzysie na Ukrainie.

REKLAMA

EBOR na razie "nie będzie w stanie zatwierdzać nowych programów inwestycyjnych w Rosji" - czytamy w komunikacie. Decyzję w tej sprawie zatwierdziła większość członków rady dyrektorów banku.
Decyzję poparli wszyscy przedstawiciele krajów UE, a także niektórzy reprezentanci państw, które nie są członkami Unii. W oświadczeniu nie wyjaśniono, o jakie kraje chodzi.

Jednocześnie EBOR poinformował, że "będzie nadal zarządzał portfelem istniejących projektów w Rosji" i utrzyma stosunki z klientami w tym kraju. Bank "nadal będzie fizycznie obecny" w Rosji - dodano.

Oświadczenie opublikowano tydzień po tym jak bank poinformował, że skonsultuje się ze wszystkimi swoimi kredytodawcami w sprawie apelu szefów państw i rządów UE do niego oraz do Europejskiego Banku Inwestycyjnego, by zawiesić finansowanie nowych projektów realizowanych w Rosji.

EBOR, który ma siedzibę w Londynie, został utworzony w 1991 roku, by pomóc krajom Europy Wschodniej w procesie transformacji. W skład rady dyrektorów banku wchodzą przedstawiciele 64 krajów członkowskich, Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rosja dotychczas była największym odbiorcą funduszy EBOR-u. W ubiegłym roku rosyjskie firmy otrzymały z funduszy banku kredyty w wysokości ok. 1,8 mld euro, z kolei pożyczki na projekty dotyczące rosyjskiego sektora publicznego z EBI sięgają około 300-500 mln euro rocznie.W pierwszych sześciu miesiącach br. 19 proc. inwestycji EBOR-u trafiło do Rosji. W tym czasie bank zainwestował rekordową sumę 3,6 mld euro w 35 krajach, w których działa - poinformowano w oświadczeniu.

O wstrzymanie inwestycji w Rosji przez EBOR i EBI zaapelowali 17 lipca szefowie państw i rządów UE na szczycie w Brukseli. Według dokumentu końcowego Rada Europejska uznała, że warunki, postawione pod koniec czerwca prorosyjskim separatystom na Ukrainie oraz Rosji i mające doprowadzić do złagodzenia napięć, nie zostały w większości spełnione.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA