PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC 2015: Polska potrzebuje nowych rozwiązań podatkowych

  • Autor: Cezary Szczepański
  • 22 kwi 2015 11:08

Wszystkie kraje Europy Centralnej charakteryzują się średnio efektywnym systemem podatkowym. Jak twierdzi Dariusz Rosati, poseł do Parlamentu Europejskiego i były Minister Spraw Zagraniczych, potrzebne są nowe rozwiązania usprawniające funkcjonowanie administracji podatkowej.

REKLAMA

- System podatkowy w Polsce powstawał w czasach, w których międzynarodowy kapitał stał się niezwykle mobilny. Wiedzieliśmy, że w latach 90-tych nie możemy przesadzać z wysokością stawek podatków, bowiem nie moglibyśmy przyciągnąć korporacji – zauważył Dariusz Rosati.

Podobną drogę przyjęły wszystkie kraje regionu. Z tego powodu konkurencja z państwami Europy Zachodniej w przyciągniku inwestorów była budowana na niższych kosztach funkcjonowania firm. - Niestety, pozytywny efekt niskich podatków ograniczyliśmy poprzez takie rozwiązania, jak małe możliwości wliczania wydatków w koszty działalności, przez co efektywna stawka podatkowa nie jest tak atrakcyjna – dodał Rosati.

Między innymi z tego powodu trwają ciągłe poszukiwania nowych, dobrych rozwiązań. Jak dodał Dariusz Rosati, interesującym rozwiązaniem, który może usprawnić wydajność służb administracji podatkowej oraz ograniczyć straty wynikające z wyłudzeń np. podatku VAT, jest system informowania o transakcjach w czasie rzeczywistym.

- Wymagałoby to bliskiej współpracy z bankami. Celem takiego systemu byłoby pobieranie podatku już w momencie wykonywania przelewu, co mogłoby znacznie ograniczyć poziom wyłudzeń podatku – dodał Rosati.

Były Minister Spraw Zagraniczych wezwał również do zastanowienia się nad możliwością podwyższenia kwoty wolnej od podatku. W połączeniu z wprowadzeniem jednolitej stawki VAT lub wprowadzeniu podatku liniowego mogłoby to znacznie ograniczyć koszty społeczne.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA