PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC 2015: Polska potrzebuje nowych rozwiązań podatkowych

  • Autor: Cezary Szczepański
  • 22 kwi 2015 11:08

Wszystkie kraje Europy Centralnej charakteryzują się średnio efektywnym systemem podatkowym. Jak twierdzi Dariusz Rosati, poseł do Parlamentu Europejskiego i były Minister Spraw Zagraniczych, potrzebne są nowe rozwiązania usprawniające funkcjonowanie administracji podatkowej.

REKLAMA

- System podatkowy w Polsce powstawał w czasach, w których międzynarodowy kapitał stał się niezwykle mobilny. Wiedzieliśmy, że w latach 90-tych nie możemy przesadzać z wysokością stawek podatków, bowiem nie moglibyśmy przyciągnąć korporacji – zauważył Dariusz Rosati.

Podobną drogę przyjęły wszystkie kraje regionu. Z tego powodu konkurencja z państwami Europy Zachodniej w przyciągniku inwestorów była budowana na niższych kosztach funkcjonowania firm. - Niestety, pozytywny efekt niskich podatków ograniczyliśmy poprzez takie rozwiązania, jak małe możliwości wliczania wydatków w koszty działalności, przez co efektywna stawka podatkowa nie jest tak atrakcyjna – dodał Rosati.

Między innymi z tego powodu trwają ciągłe poszukiwania nowych, dobrych rozwiązań. Jak dodał Dariusz Rosati, interesującym rozwiązaniem, który może usprawnić wydajność służb administracji podatkowej oraz ograniczyć straty wynikające z wyłudzeń np. podatku VAT, jest system informowania o transakcjach w czasie rzeczywistym.

- Wymagałoby to bliskiej współpracy z bankami. Celem takiego systemu byłoby pobieranie podatku już w momencie wykonywania przelewu, co mogłoby znacznie ograniczyć poziom wyłudzeń podatku – dodał Rosati.

Były Minister Spraw Zagraniczych wezwał również do zastanowienia się nad możliwością podwyższenia kwoty wolnej od podatku. W połączeniu z wprowadzeniem jednolitej stawki VAT lub wprowadzeniu podatku liniowego mogłoby to znacznie ograniczyć koszty społeczne.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA