PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC 2015: Zbudować innowacyjną polską gospodarkę

  • wnp.pl
  • 28 kwi 2015 10:10

Wprowadzone w rozpoczynającej się właśnie unijnej perspektywie budżetowej zmiany w finansowaniu działalności badawczo-rozwojowej dają nadzieję - w zgodnej opinii ekspertów - na szybszy rozkwit innowacyjnych technologii. Uczestnicy debaty "Finansowanie innowacji - teraz decyduje przemysł" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wskazywali, jakie jeszcze - oprócz tego modelu finansowania - muszą nastąpić zmiany, by Polska doszlusowała do innowacyjnej czołówki.

REKLAMA

Panująca od kilkunastu miesięcy "moda na innowacje" w debacie publicznej przynosi powoli efekty. Innowacyjność przestaje być abstrakcyjnym hasłem, a staje się elementem konkretnych planów biznesowych. Spora w tym zasługa i przedsiębiorców, którzy coraz śmielej angażują się w działalność określaną jako innowacyjną, ale i administracji, która - zwłaszcza w ostatnim okresie - podjęła wiele działań, by stworzyć przyjazne innowacjom środowisko biznesowe. - Uczestniczymy obecnie w tworzeniu polskiego modelu innowacyjnej gospodarki - mówił podczas debaty prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Szef NCBiR wskazywał na dwa elementy, które tworzą politykę rządu w tym zakresie. - Po pierwsze, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój większość środków będzie skoncentrowana na krajowych inteligentnych specjalizacjach - mówił Kurzydłowski. - W tym podejściu jest wiele miejsca na szukanie i eksperymentowanie, co z tymi specjalizacjami może być. Istnieje prawdopodobieństwo, że te środki pozwolą przekroczyć nam masę krytyczną. Temu mają służyć programy sektorowe, które będziemy ustanawiali w NCBiR. Pierwszy jest już w drodze - ma wesprzeć rozwój technologii dla polskiego przemysłu lotniczego - dodał.

Jego zdaniem skoncentrowana na wybranych działach interwencja ze środkami publicznymi powinna prędzej czy później przynieść efekty.- Drugi element, to mechanizm w ramach którego NCBiR będzie współpracował z organizacjami wspierającymi rozwój przedsięwzięć biznesowych, w tym z funduszami wysokiego ryzyka. Mamy pewne liczące się doświadczenia. Chcielibyśmy ten model wzmocnić i rozszerzyć przechodząc na finansowanie zwrotne projektów realizowanych przez polskich przedsiębiorców - podkreślał prof. Kurzydłowski.

Sojusznikiem centrum w tej batalii o zwiększenie innowacyjności będzie Agencja Rozwoju Przemysłu. W tej perspektywie budżetowej ARP bardziej skoncentruje się na projektach innowacyjnych, choć cały czas wspieramy procesy restrukturyzacyjne - podkreślała Patrycja Zielińska, wiceprezes ARP. Jak wygląda zaangażowanie agencji w innowacyjne działania? Przede wszystkim ARP stworzyła pod koniec ubiegłego roku fundusz wysokiego ryzyka ARP Venture, który już podpisał pierwsze umowy. W tej sprawie ARP ściśle współpracuje z NCBiR. - Zainwestowaliśmy w spółkę GRC Technologie, zajmującą się surowcami mineralnymi, która wdraża innowacyjna technologię, opracowaną na Uniwersytecie w Krakowie, a finansowaną z dotacji Narodowe Centrum. Agencja zaś uzupełnia kapitał w momencie komercjalizacji - stwierdziła wiceprezes ARP. 

Przeczytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA