PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC 2017: Przemysław Krych o postawach, które uderzają w biznes

  • wnp.pl
  • 10 maj 2017 18:47

EEC 2017: Przemysław Krych o postawach, które uderzają w biznes Przemysław Krych, założyciel, prezes zarządu, Griffin Real Estate

- W Polsce mamy problem, z którym trzeba się mierzyć: brak kultury kompromisu. To było charakterystyczne dla etosu mieszczaństwa, tak słabego przecież w polskiej historii. Nowym elitom politycznym, pochodzącym z chłopstwa lub szlachty, daleko do uznania, że - jak często bywa w biznesie - mogą wygrać obie strony, a nie musi być „moje na wierchu”. Niestety, taka postawa uderza w biznes - mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, w trakcie sesji „Nowy kapitalizm, ale jaki?”, Przemysław Krych, założyciel, prezes zarządu, Griffin Real Estate.

REKLAMA

Wiadomo: kapitalizm jest ułomny, ale wiadomo także, iż nikt nie wymyślił lepszego systemu gospodarczego. Musimy znaleźć sposoby eliminacji jego największych wad. Jest wiele koncepcji takiej „naprawy”; problem, że nie ma przyzwolenie różnych grup społecznych na ich wprowadzenie w życie. Światowe debaty po kryzysie gospodarczym 2008 r. dowodzą, że współczesny kapitalizm nadal nie rozwiązuje wielu problemów, a nawet je pogłębia. Diagnoza jego największych wad i opisanie prób ich usuwania w polskich warunkach były tematem środowej debaty „Nowy kapitalizm, ale jaki?” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wady
Być może kapitalizm przeżywał złoty wiek przez ok. 25 lat po II wojnie światowej. Wtedy m.in. gospodarki notowały krótkie cykle dekoniunktury, a kraje miały niskie relacje długu publicznego do PKB i realizowały politykę niskiego bezrobocia, wyrównując też polityką socjalną szansę rozwoju społeczeństw. W efekcie w rozwiniętej gospodarczo części świata powstały „państwa dobrobytu”. Ale nie był to stan dany raz na zawsze - do zmian doszło m.in. wskutek procesów globalizacji gospodarki i zmiany roli biznesmena.

- W miejsce przedsiębiorcy inwestującego w poszukiwaniu rynków zbytu i tworzącego miejsca pracy, pojawił się finansista-rentier, który dąży do maksymalizacji stopy zwrotu z kapitału - mówił Jerzy Osiatyński, członek Rady Polityki Pieniężnej NBP. - Przełożyło się to też na zmianę polityk gospodarczych rządów, gdyż nadrzędnym celem - by chronić wartość aktywów - stała się walka z inflacją.

Te przemiany przyczyniły się do rosnącego rozwarstwienia społecznego. Narastającym nierównościom dochodowym towarzyszy medialna promocja najbogatszych, co wręcz nakręca spiralę wręcz ostentacyjnej konsumpcji; w rezultacie większą część ludzi żyjących „z pracy rąk” de facto utraciło podmiotowość.

Jak przypomniano w dyskusji, nim Adam Smith napisał traktat „Badania na naturą i przyczynami bogactwa narodów” (tę biblię gospodarki rynkowej) zajmował się filozofią moralną… Współcześni przedsiębiorcy-kapitaliści w dużej części odeszli od rozważań o swej społecznej roli. Dlatego część osób odwraca się od takiego kapitalizmu, kontestując go w rozmaity sposób. A to leży u podstaw buntów (np. przeciw globalizmowi) i rosnącego populizmu, co znajduje odzwierciedlenie w wielu krajach przy urnach wyborczych.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA