PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC: To trudne czasy w biznesie. Ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 maj 2017 10:00

EEC: To trudne czasy w biznesie. Ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek Maciej Dyjas, fot. PTWP

Niepewność polityczna i gospodarcza sprawiają, że inwestorzy znacznie ostrożniej podchodzą do inwestycji. Paneliści sesji "Warunki inwestowania – debata przedsiębiorców" w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach udzielili wielu wskazówek, jak działać w tych trudnych czasach.

REKLAMA

- Inwestowanie i inwestycje to słowa, które podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego odmieniane są przez wszystkie przypadki – rozpoczął dyskusję moderator, Tomasz Misiak, prezydent rady nadzorczej, Work Service, przedsiębiorca, inwestor.

Głównym problemem dla realizacji inwestycji przez prywatne firmy jest ciągła niepewność polityczna w wielu krajach Europy. - Sytuacja we Francji nie jest jeszcze ustabilizowana. Mamy wybory do parlamentu, które mają potężne znaczenie – mówił Gérard Bourland, dyrektor generalny, Grupa Veolia w Polsce.

Jak zaznaczył Bourland, głównym problemem wynikającym z niepewności jest konieczność podejmowania trudnych decyzji. - To, o czym zadecydujemy dziś, wpłynie na nasze operacje za kilka lat. Nie wiemy jednak, co wtedy będzie się działo – zaznaczył.

Na szczęście sprawne firmy potrafią sobie z tym poradzić. - W Veolii opracowaliśmy techniczne fundamenty, na których musi opierać się każda inwestycja. Jeśli są zdrowe, projekt będzie efektywny, ewentualne ryzyko jest niskie. Jeśli projekt na papierze wydaje się świetny, ale nie mamy gwarancji stabilności fundamentów, po prostu nie inwestujemy – dodał.

- Najlepszą metodą na trudne czasy jest skupienie się na fundamentach w działalności, w której się inwestuje - potwierdził Maciej Dyjas, Co-Managing Partner & Co-CEO, Griffin Real Estate.

Jak dodał, przez ostatnie lata firmie Griffin udało się zbudować dużą grupę nieruchomościową. - Wierzymy w polski rynek nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych. Kupowaliśmy firmy, które miały możliwość polepszenia działalności. Dlatego kupiliśmy Smyka. Wierzymy, że ma on jeszcze duży potencjał do wzrostu - dodał.

Według Dyjasa ważnym jest, by mieć horyzont inwestycyjny, który umożliwi wyjście z inwestycji w dowolnym momencie. - Drugim zabezpieczeniem jest solidne sfinansowanie. Kiedy wyceny aktywów spadają, nie powinniśmy mieć problemów z bieżącą działalnością - dodał.

Jak mówił, widzi obawy u inwestorów, którzy działają w naszym regionie. Jednakże perspektywy naszej części Europy są co najmniej dobre. - Jak ma się dobre przedsiębiorstwo, które można sprzedać zarówno za 4, jak i za 7 lat, wtedy można inwestować. Oczywiście, ryzyko polityczne w naszej części Europy nie pomaga - dodał.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA