PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC: To trudne czasy w biznesie. Ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 maj 2017 10:00

EEC: To trudne czasy w biznesie. Ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek Maciej Dyjas, fot. PTWP
REKLAMA

Stworzenie fundamentów pod inwestycję wymaga poznania własnej firmy. - Jeśli nie zinwentaryzujemy własnych zasobów, nie zbadamy "stanu zdrowia", to utkniemy w połowie drogi. Tak jak przy wchodzeniu na wysoką górę – mówił Krzysztof Burnos, prezes, Krajowa Rada Biegłych Rewidentów.

Zdaniem Burnosa, przed każdą inwestycją należy poznać fakty, a nie opierać się na wyobrażeniach.

Inwestycje w trudnych czasach

Jak zaznaczył Michał Kędzia, partner, Enterprise Investors, fundusz już od wielu lat inwestuje w różne projekty w całym regionie Europy Centralnej. - Czy kiedyś było łatwiej? Zarabiam pieniądze po to, by inwestować zarówno w trudnych, jak i łatwych czasach. Wiele lat temu Enterprise było jedynym podmiotem. Dziś każdy, kto chce sprzedać spółkę, ma więcej możliwości. Konkurencja działa, ale ostatnio otworzyło się dużo ciekawych branż z firmami potrzebującymi kapitału na przejęcia czy ekspansję zagraniczną – mówił.

Enterprise przy poszukiwaniu okazji zamierza koncentrować się na potencjale do wzrostów. - To łatwiejsze do odnalezienia w spółce o kapitale 50 mln złotych, a nie 500 mln złotych. Każdy przypadek rozpatrujemy oddzielnie – zadeklarował.

Deutsche Bank z kolei stara się finansować nowe projekty, ale dużą uwagę zwraca na zdolność kredytową przedsiębiorców.

- Patrząc przez pryzmat małych i średnich przedsiębiorstw, widzę moment, w którym z jednej strony mamy do czynienia z dość dobrą koniunkturą i sporą presją konkurencyjną, która wymaga od przedsiębiorcy reakcji. To silna, dodatkowa motywacja - powiedział Leszek Niemycki, wiceprezes zarządu, Deutsche Bank Polska.

- Z drugiej strony w ostatnich miesiącach zmieniło się otoczenie ekonomiczne, jak interpretacja podatkowa przy inwestycjach w budowę biur. Pojawiło się pytanie, kto jest podwykonawcą, a kto wykonawcą z punktu widzenia ustawy VAT-owskiej. Konia z rzędem temu, kto wyda kilkadziesiąt milionów i jest pewny, że wystawił fakturę wykonawcy i nie będzie się obawiał, że za parę lat minister nie zapuka do drzwi, że było inaczej - podsumował Niemycki.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA