PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC: To trudne czasy w biznesie. Ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 maj 2017 10:00

EEC: To trudne czasy w biznesie. Ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek Maciej Dyjas, fot. PTWP
REKLAMA

Stworzenie fundamentów pod inwestycję wymaga poznania własnej firmy. - Jeśli nie zinwentaryzujemy własnych zasobów, nie zbadamy "stanu zdrowia", to utkniemy w połowie drogi. Tak jak przy wchodzeniu na wysoką górę – mówił Krzysztof Burnos, prezes, Krajowa Rada Biegłych Rewidentów.

Zdaniem Burnosa, przed każdą inwestycją należy poznać fakty, a nie opierać się na wyobrażeniach.

Inwestycje w trudnych czasach

Jak zaznaczył Michał Kędzia, partner, Enterprise Investors, fundusz już od wielu lat inwestuje w różne projekty w całym regionie Europy Centralnej. - Czy kiedyś było łatwiej? Zarabiam pieniądze po to, by inwestować zarówno w trudnych, jak i łatwych czasach. Wiele lat temu Enterprise było jedynym podmiotem. Dziś każdy, kto chce sprzedać spółkę, ma więcej możliwości. Konkurencja działa, ale ostatnio otworzyło się dużo ciekawych branż z firmami potrzebującymi kapitału na przejęcia czy ekspansję zagraniczną – mówił.

Enterprise przy poszukiwaniu okazji zamierza koncentrować się na potencjale do wzrostów. - To łatwiejsze do odnalezienia w spółce o kapitale 50 mln złotych, a nie 500 mln złotych. Każdy przypadek rozpatrujemy oddzielnie – zadeklarował.

Deutsche Bank z kolei stara się finansować nowe projekty, ale dużą uwagę zwraca na zdolność kredytową przedsiębiorców.

- Patrząc przez pryzmat małych i średnich przedsiębiorstw, widzę moment, w którym z jednej strony mamy do czynienia z dość dobrą koniunkturą i sporą presją konkurencyjną, która wymaga od przedsiębiorcy reakcji. To silna, dodatkowa motywacja - powiedział Leszek Niemycki, wiceprezes zarządu, Deutsche Bank Polska.

- Z drugiej strony w ostatnich miesiącach zmieniło się otoczenie ekonomiczne, jak interpretacja podatkowa przy inwestycjach w budowę biur. Pojawiło się pytanie, kto jest podwykonawcą, a kto wykonawcą z punktu widzenia ustawy VAT-owskiej. Konia z rzędem temu, kto wyda kilkadziesiąt milionów i jest pewny, że wystawił fakturę wykonawcy i nie będzie się obawiał, że za parę lat minister nie zapuka do drzwi, że było inaczej - podsumował Niemycki.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA