PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC: To trudne czasy w biznesie. Ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 maj 2017 10:00

EEC: To trudne czasy w biznesie. Ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek Maciej Dyjas, fot. PTWP
REKLAMA

- Ważna jest analiza ryzyka – mówił Tomasz Modzelewski, prezes zarządu, Paged. - Jeśli zwiększamy ryzyko, chcemy szybszego zwrotu z inwestycji – dodał.

Branża meblowa na tym tle jest specyficzna. - Są obszary, jak meble gięte, w których technologia nie zmieniła się od 150 lat. Mamy urządzenia działające od 100 lat, oczywiście modernizowane, ale które wciąż świetnie spełniają swoje funkcje. W innych zakresach firmy idą w kierunku ulepszania procesów technologicznych – dodał.

Inwestować warto zawsze

Krzysztof Zakrzewski, radca prawny, partner zarządzający, szef Praktyki Prawa Spółek, Fuzji i Przejęć, Kancelaria DZP stwierdził, że inwestować warto zawsze. - Zazwyczaj mówiąc o akwizycjach myślimy o kupujących. Równie ważni są sprzedający. Oni z kolei zastanawiają się, czy warto dezinwestować z danego aktywa. Ich założenia muszą spotkać się z oczekiwaniami kupującego – mówił.

Gérard Bourland podkreśla, że firma jest w Polsce od 25 lat. Nie zawsze było łatwo. Największy postęp, jeśli chodzi o podejście do inwestorów, widać po władzach samorządowych. - Mimo zmian podczas wyborów w urzędach pozostają profesjonaliści, z którymi możemy rozmawiać. Dla nas kluczowa jest kooperacja w długiej perspektywie. Dlatego stabilność w tym zakresie sprawia, że z Poznaniem czy Łodzią wciąż pracujemy po 15 latach od rozpoczęcia inwestycji – tłumaczył.

Chęć do dalszych inwestycji wyrazili m.in. Maciej Dyjas i Michał Kędzia. - Jesteśmy w trakcie poszerzania portfela inwestorów. Zależy nam na dużych, polskich i międzynarodowych firmach – mówił Dyjas. - Nie inwestujemy w firmy poniżej 20 mln euro. Przeglądamy średnio 100 propozycji. W 20 przypadkach dochodzi do poważnych rozmów. Finalizujemy średnio 3 – dodał Kędzia. Jak zaznaczył, wielkie nadzieje wiąże się z pojawieniem polskich instytucji działających na rynku private equity.

Krzysztof Burnos mówiąc o idealnych inwestycjach zwrócił uwagę na rolę doradców. - Każdy wędrowca, który wybiera się w góry, musi, oprócz ekwipunku i świadomości o własnym stanie zdrowia, mieć "telefon do przyjaciela". To samo dotyczy inwestycji – mówił.

Z jego doświadczeń wynika, że często dochodzi do sytuacji, w których firmy bardzo dobrze startują, ale po krótkim okresie funkcjonowania muszą zniknąć. - Wystarczy często nie zadbać o odpowiednie zaplecze. Główną przyczyną jest brak nadzoru nad realizowaną inwestycją. Jest to szczególnie ważne, jeśli właściciel jest jednocześnie zarządcą – tłumaczy.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA