PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC: To trudne czasy w biznesie. Ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 maj 2017 10:00

EEC: To trudne czasy w biznesie. Ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek Maciej Dyjas, fot. PTWP
REKLAMA

- Ważna jest analiza ryzyka – mówił Tomasz Modzelewski, prezes zarządu, Paged. - Jeśli zwiększamy ryzyko, chcemy szybszego zwrotu z inwestycji – dodał.

Branża meblowa na tym tle jest specyficzna. - Są obszary, jak meble gięte, w których technologia nie zmieniła się od 150 lat. Mamy urządzenia działające od 100 lat, oczywiście modernizowane, ale które wciąż świetnie spełniają swoje funkcje. W innych zakresach firmy idą w kierunku ulepszania procesów technologicznych – dodał.

Inwestować warto zawsze

Krzysztof Zakrzewski, radca prawny, partner zarządzający, szef Praktyki Prawa Spółek, Fuzji i Przejęć, Kancelaria DZP stwierdził, że inwestować warto zawsze. - Zazwyczaj mówiąc o akwizycjach myślimy o kupujących. Równie ważni są sprzedający. Oni z kolei zastanawiają się, czy warto dezinwestować z danego aktywa. Ich założenia muszą spotkać się z oczekiwaniami kupującego – mówił.

Gérard Bourland podkreśla, że firma jest w Polsce od 25 lat. Nie zawsze było łatwo. Największy postęp, jeśli chodzi o podejście do inwestorów, widać po władzach samorządowych. - Mimo zmian podczas wyborów w urzędach pozostają profesjonaliści, z którymi możemy rozmawiać. Dla nas kluczowa jest kooperacja w długiej perspektywie. Dlatego stabilność w tym zakresie sprawia, że z Poznaniem czy Łodzią wciąż pracujemy po 15 latach od rozpoczęcia inwestycji – tłumaczył.

Chęć do dalszych inwestycji wyrazili m.in. Maciej Dyjas i Michał Kędzia. - Jesteśmy w trakcie poszerzania portfela inwestorów. Zależy nam na dużych, polskich i międzynarodowych firmach – mówił Dyjas. - Nie inwestujemy w firmy poniżej 20 mln euro. Przeglądamy średnio 100 propozycji. W 20 przypadkach dochodzi do poważnych rozmów. Finalizujemy średnio 3 – dodał Kędzia. Jak zaznaczył, wielkie nadzieje wiąże się z pojawieniem polskich instytucji działających na rynku private equity.

Krzysztof Burnos mówiąc o idealnych inwestycjach zwrócił uwagę na rolę doradców. - Każdy wędrowca, który wybiera się w góry, musi, oprócz ekwipunku i świadomości o własnym stanie zdrowia, mieć "telefon do przyjaciela". To samo dotyczy inwestycji – mówił.

Z jego doświadczeń wynika, że często dochodzi do sytuacji, w których firmy bardzo dobrze startują, ale po krótkim okresie funkcjonowania muszą zniknąć. - Wystarczy często nie zadbać o odpowiednie zaplecze. Główną przyczyną jest brak nadzoru nad realizowaną inwestycją. Jest to szczególnie ważne, jeśli właściciel jest jednocześnie zarządcą – tłumaczy.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA