PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ekonomiści: inflacja może ponownie spaść

  • Autor: PAP
  • 01 gru 2017 07:46

Ekonomiści: inflacja może ponownie spaść Pixabay

Inflacja w listopadzie znowu wzrosła osiągając - po raz pierwszy od pięciu lat - cel Narodowego Banku Polskiego w wysokości 2,5 proc., ale w najbliższych miesiącach może znowu spaść w kierunku 2 proc. - ocenili ekonomiści.

REKLAMA

Zgodnie z czwartkowym komunikatem Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w listopadzie 2017 r. w stosunku do października wzrosły o 0,5 proc., a w porównaniu z analo­gicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,5 proc.

Główny ekonomista z Raiffeisen Polbanku Paweł Radwański zauważył, że w listopadzie inflacja przyspieszyła, osiągając tym samym środek celu NBP - po raz pierwszy od końca 2012 roku.

"Za przyspieszeniem stały najprawdopodobniej ceny paliw i żywności, choć w związku z wyraźnym wzrostem płac w ostatnich miesiącach nie można wykluczyć także pewnego przyspieszenia inflacji bazowej, którą póki co szacujemy na 1 proc. r/r." - zauważył Radwański. Jego zdaniem przyspieszenie cen nie zrobi dużego wrażenia na członkach Rady Polityki Pieniężnej, "choć z pewnością dostarczy argumentów +etatowym+ jastrzębiom".

"Zakładając jednak, że w kolejnych miesiącach bardziej prawdopodobny od wzrostu pozostaje spadek CPI ponownie w kierunku 2 proc., realne szanse na podwyżki stóp procentowych nadal rysują się dopiero na połowę przyszłego roku" - dodał.

Także ekonomiści z PKO BP zwrócili uwagę, że ostatnio cel inflacyjny NBP widzieliśmy w listopadzie 2012 r. Ich zdaniem struktura inflacji, którą GUS ma opublikować 11 grudnia pokaże wyraźne przyspieszenie dynamiki cen paliw - co jest związane z wzrostem cen ropy na przełomie października i listopada - a także stabilizację inflacji bazowej.

Ich zdaniem, dane z rynków hurtowych oraz wskaźniki koniunktury sugerują dalsze przyspieszenie dynamiki cen żywności. W stronę wyższej inflacji CPI - uważają ekonomiści PKO BP - oddziaływały zapewne ceny opału, które od września notują przyspieszenie dynamiki ze względu na rosnące ceny węgla.

"Uważamy, że po listopadowym szczycie nastąpi 3-miesięczne spowolnienie dynamiki cen, związane z efektami wysokiej bazy cen paliw oraz żywności z przełomu ubiegłego roku. W rezultacie, nawet w obliczu oczekiwanych przez nas podwyżek niektórych cen regulowanych w styczniu, inflacja CPI może spaść w tym okresie w okolice 2 proc." - ocenili. Ekonomiści PKO BP nie wykluczają nawet odczytu poniżej 2 proc. w lutym.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA