PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Eksperci chwalą rezygnację z połączenia warszawskiej i wiedeńskiej giełdy

  • wnp.pl
  • 25 wrz 2014 08:31

Mieliśmy sporo wątpliwości co do koncepcji łączenia warszawskiej giełdy z wiedeńską. Sygnalizowaliśmy je ministrowi skarbu w marcu. Teraz okazało się, że nasze zastrzeżenia nie były bezpodstawne - twierdzi w rozmowie z wnp.pl Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich.

REKLAMA

Najwyraźniej nowy zarząd warszawskiej giełdy po przeprowadzeniu analiz nabrał podobnych wątpliwości co my - powiedział nam Markiewicz. Przypomnijmy: we wtorek prezes GPW Paweł Tamborski zakomunikował, że warszawska giełda nie będzie się łączyła z wiedeńską, tylko skoncentruje się na rozwoju organicznym. Co mogło zdecydować o tej decyzji? Najprawdopodobniej przewaga kosztów nad korzyściami.

- Mieliśmy wątpliwości co do tej koncepcji, które wyraziliśmy w oficjalnym stanowisku naszej Izby skierowanym do ministra Włodzimierza Karpińskiego 11 marca - stwierdził Markiewicz, dodając, ze analizując skutki ewentualnego połączenia trzeba było mieć na uwadze nie tylko, efekty dla spółki, jaką jest GPW, ale i dla całego rynku i jego uczestników.. - Nasz rynek i tak jest jednym z najdroższych w Europie, gdyby efektem tego połączenia był wzrost kosztów związany z koniecznością sfinansowania tego połączenia, stałby się jeszcze mniej konkurencyjny - stwierdził prezes Izby Domów Maklerskich. Jego zdaniem wyższe koszty wynikałyby np. z potrzeby dostosowania systemów transakcyjnych, a także różnych walut stosowanych na wszystkich pakietach (Wiedeński Holding CEE Exchange Group składa się z czterech parkietów: Wiedeń, Lublana, Praga i Budapeszt.). - Wątpliwe są natomiast synergie kosztowe - dodał Waldemar Markiewicz.

Jego zdaniem ewentualną korzyści z połączenia byłoby większe zainteresowanie zagranicznych inwestorów polskim parkietem. - Polskie przedsiębiorstwa potrzebują większego dostępu do kapitału. Napływ inwestorów zagranicznych byłby więc pozytywnym zjawiskiem, ale z naszych rozmów z inwestorami wynika, że fakt połącznie nie miałby dla nich szczególnego znaczenia przy podejmowaniu decyzji w tym względzie - powiedział Markiewicz.

Zdaniem szefa IDM dobrą wiadomością są również zapowiedzi prezesa GPW o koncentracji na wzroście organicznym. - Polska gospodarka potrzebuje kapitału, którego nie dadzą tylko banki, ale potrzebny jest również silny rynek kapitałowy. Mamy tu ogromny potencjał, nie trzeba rozpraszać sił na ekspansję zagraniczną - twierdzi szef IDM.

Rozmowy w sprawie połączenia giełd w Warszawie i Wiedniu trwały ponad rok, gorącym orędownikiem fuzji był jeden z poprzednich prezesów GPW Ludwik Sobolewski. Rozmowy kontynuował Adam Maciejewski, w publicznych wystąpieniach nie przesądzał jednak ich rezultatów. Decyzję miał podjąć Paweł Tamborski i najwyraźniej na podstawie dotychczasowych analiz uznał, że przedsieęwzięcie nie byłoby korzystne. - Nie doszliśmy do etapu negocjacji - Stwierdził we wtorek Tamborski, dodając, że potencjalna transakcja byłaby bardzo skomplikowana.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA