PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Eksperci chwalą rezygnację z połączenia warszawskiej i wiedeńskiej giełdy

  • wnp.pl
  • 25 wrz 2014 08:31

Mieliśmy sporo wątpliwości co do koncepcji łączenia warszawskiej giełdy z wiedeńską. Sygnalizowaliśmy je ministrowi skarbu w marcu. Teraz okazało się, że nasze zastrzeżenia nie były bezpodstawne - twierdzi w rozmowie z wnp.pl Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich.

REKLAMA

Najwyraźniej nowy zarząd warszawskiej giełdy po przeprowadzeniu analiz nabrał podobnych wątpliwości co my - powiedział nam Markiewicz. Przypomnijmy: we wtorek prezes GPW Paweł Tamborski zakomunikował, że warszawska giełda nie będzie się łączyła z wiedeńską, tylko skoncentruje się na rozwoju organicznym. Co mogło zdecydować o tej decyzji? Najprawdopodobniej przewaga kosztów nad korzyściami.

- Mieliśmy wątpliwości co do tej koncepcji, które wyraziliśmy w oficjalnym stanowisku naszej Izby skierowanym do ministra Włodzimierza Karpińskiego 11 marca - stwierdził Markiewicz, dodając, ze analizując skutki ewentualnego połączenia trzeba było mieć na uwadze nie tylko, efekty dla spółki, jaką jest GPW, ale i dla całego rynku i jego uczestników.. - Nasz rynek i tak jest jednym z najdroższych w Europie, gdyby efektem tego połączenia był wzrost kosztów związany z koniecznością sfinansowania tego połączenia, stałby się jeszcze mniej konkurencyjny - stwierdził prezes Izby Domów Maklerskich. Jego zdaniem wyższe koszty wynikałyby np. z potrzeby dostosowania systemów transakcyjnych, a także różnych walut stosowanych na wszystkich pakietach (Wiedeński Holding CEE Exchange Group składa się z czterech parkietów: Wiedeń, Lublana, Praga i Budapeszt.). - Wątpliwe są natomiast synergie kosztowe - dodał Waldemar Markiewicz.

Jego zdaniem ewentualną korzyści z połączenia byłoby większe zainteresowanie zagranicznych inwestorów polskim parkietem. - Polskie przedsiębiorstwa potrzebują większego dostępu do kapitału. Napływ inwestorów zagranicznych byłby więc pozytywnym zjawiskiem, ale z naszych rozmów z inwestorami wynika, że fakt połącznie nie miałby dla nich szczególnego znaczenia przy podejmowaniu decyzji w tym względzie - powiedział Markiewicz.

Zdaniem szefa IDM dobrą wiadomością są również zapowiedzi prezesa GPW o koncentracji na wzroście organicznym. - Polska gospodarka potrzebuje kapitału, którego nie dadzą tylko banki, ale potrzebny jest również silny rynek kapitałowy. Mamy tu ogromny potencjał, nie trzeba rozpraszać sił na ekspansję zagraniczną - twierdzi szef IDM.

Rozmowy w sprawie połączenia giełd w Warszawie i Wiedniu trwały ponad rok, gorącym orędownikiem fuzji był jeden z poprzednich prezesów GPW Ludwik Sobolewski. Rozmowy kontynuował Adam Maciejewski, w publicznych wystąpieniach nie przesądzał jednak ich rezultatów. Decyzję miał podjąć Paweł Tamborski i najwyraźniej na podstawie dotychczasowych analiz uznał, że przedsieęwzięcie nie byłoby korzystne. - Nie doszliśmy do etapu negocjacji - Stwierdził we wtorek Tamborski, dodając, że potencjalna transakcja byłaby bardzo skomplikowana.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA