PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Eksperci: koniunktura w budownictwie poprawi się w przyszłym roku

  • Autor: PAP
  • 18 paź 2013 17:19

Piątkowe dane GUS dotyczące rynku mieszkaniowego - to pierwszy sygnał ożywienia w tym sektorze; poprawa koniunktury w budownictwie powinna nastąpić w przyszłym roku - oceniają eksperci. Rośnie liczba wydawanych pozwoleń na budowę i mieszkań w budowie.

REKLAMA

Z piątkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że we wrześniu 2013 roku w budowie było 12 tys. 522 mieszkań, czyli o 1,1 proc. więcej niż we wrześniu 2012 roku.

Według GUS liczba oddanych do użytku mieszkań we wrześniu br. spadła rok do roku o 0,1 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 14,6 proc. W tym samym miesiącu liczba mieszkań, na które wydano pozwolenia, wzrosła w ujęciu rocznym o 5,2 proc., a w ujęciu miesięcznym o 10,9 proc.

Zdaniem Marcina Peterlika z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, na razie nie można mówić o zakończeniu kryzysu w budownictwie. "Jednak podobnie jak w całej gospodarce, widać pierwsze symptomy poprawy" - powiedział PAP Peterlik. Chodzi o wyprzedzające wskaźniki GUS, które informują o liczbie rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę. "We wrześniu były one wyższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. To może być pierwszy sygnał poprawy koniunktury w budownictwie, która powinna nastąpić w przyszłym roku" - ocenił.

W opinii Peterlika, po długim okresie spadków nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale w całym sektorze budowlanym, musi w końcu przyjść ożywienie. "To pierwsze dane GUS, które pokazują, że to ożywienie powoli nadchodzi, aczkolwiek nie spodziewałbym się wielkiego boomu, tak samo jak w całej gospodarce. Będzie to raczej stopniowe i powolne wychodzenie ze spowolnienia" - dodał.

Analityk Home Broker, ekspert rynku nieruchomości Marcin Krasoń zwrócił uwagę, że od dwunastu miesięcy można mówić o stabilizacji na rynku pod względem liczby oddawanych do użytkowania mieszkań w skali roku. "Od września 2012 r. każdego miesiąca liczba oddanych w ostatnim roku mieszkań mieści się w przedziale 149-154 tys. Rosnąć zaczęła za to liczba rozpoczynanych budów, co może oznaczać poprawę koniunktury na rynku mieszkaniowym" - podkreślił.

Widać to także po rosnących cenach nieruchomości. "Indeks Cen Transakcyjnych, liczony na podstawie transakcji dokonanych przez klientów Open Finance i Home Broker w największych miastach, wzrósł w ostatnim roku o ponad 8 proc." - powiedział.

"Deweloperzy przygotowują się na możliwe ożywienie na rynku; wrzesień był trzecim miesiącem z rzędu, w którym liczba rozpoczętych przez nich budów rosła. Pierwsze symptomy ożywienia widać też w wydawanych deweloperom pozwoleniach na budowę. Wrzesień był pierwszym miesiącem od prawie półtora roku, w którym liczba pozwoleń w ujęciu rocznym wzrosła" - dodał Krasoń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA