PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Euro nie dla Polski

  • Autor: PAP
  • 23 mar 2017 14:15

Euro nie dla Polski Fot. Fotolia

Nie wiemy, jak będzie wyglądała strefa euro, bo tworzenie jej architektury nie jest zakończone; pospieszne przyjmowanie euro to jak kupowanie kota w worku; struktura polskiej gospodarki jest taka, że przyjęcie teraz euro byłoby niekorzystne ekonomicznie - mówił wiceminister finansów Leszek Skiba.

REKLAMA

Obok wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego, wiceminister finansów wystąpił w czwartek w Sejmie podczas informacji rządu w sprawie stanu polskiej polityki zagranicznej wobec Unii Europejskiej i strategii w zakresie integracji Polski ze strefą euro.

Skiba mówił, że czasem nawet na pozór racjonalne osoby podejmują nieracjonalne decyzje i zdarza się kupowanie całkowicie niepraktycznego, ale luksusowego samochodu, "po to żeby tylko się innym pokazać i zrobić coś dla szpanu". "I taka jest właśnie historia z pospiesznym przyjęciem europejskiej waluty przez Polskę" - stwierdził.

Wiceminister finansów podkreślił, że w kwestii rezygnacji z polskiego złotego i przyjęcia euro najważniejsze jest to, że "kompletnie nie ma argumentów ekonomicznych żeby to zrobić teraz".

Skiba mówił, że istniejąca od wielu lat diagnoza sytuacji jest taka, że podstawowym problemem strefy euro jest "niekompletność architektury".

"Czyli jeśli dziś chcielibyśmy przystąpić do strefy euro, tak naprawdę nie wiemy, jak ta strefa będzie wyglądała, jaka będzie architektura, czy będzie wspólny budżet, o którym się dyskutuje, jaki będzie finalny kształt unii bankowej, jakie będą instrumenty zwalczania tzw. szoków asymetrycznych, jaka będzie skala integracji chociażby polityki zwalczania bezrobocia" - powiedział wiceminister finansów.

Nie wiemy tak naprawdę - podkreślił - jak to wszystko będzie wyglądało. "I przekonywanie, że już teraz powinniśmy pośpiesznie przyjąć euro oznacza, że kupujemy kota w worku. Mówimy Polakom: przyjmijcie euro, ale nie wiecie, jak strefa euro będzie wyglądała za rok, dwa, trzy, bo ten proces jest niezakończony" - dodał Skiba.

"Nie ma sensu wchodzić teraz do strefy euro, bo nie wiemy, jak ta strefa będzie wyglądała i nie wiemy, czy to jest korzystne czy niekorzystne" - powiedział wiceminister finansów. To co wiemy - zaznaczył - to, że "struktura polskiej gospodarki jest taka, że przyjęcie euro byłoby niekorzystne ekonomicznie". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA