PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Euro w Polsce bez ERM2?

  • Autor: PAP
  • 13 maj 2014 14:02

Strefa euro w ramach wzmacniania integracji mogłaby zaproponować Polsce przyjęcie euro, ale bez konieczności przebywania w ERM2. Inaczej sprawa przyjęcia euro zostanie odłożona na lata - ocenił w wywiadzie opublikowanym we wtorek na należącym do NBP portalu Obserwatorfinansowy.pl Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze.

REKLAMA

"Strefa europejska musi udowodnić swoją polityczną rację bytu. Wtedy mogę sobie wyobrazić, że w ramach wzmacniania integracji politycznej Polsce przedłożona zostanie oferta wstąpienia do strefy euro, ale bez dwuletniego okresu oczekiwania w systemie ERM2, bo zasada ta kompletnie już nie pasuje do obecnej europejskiej rzeczywistości" - powiedział Bielecki, pytany o to, czy Polska powinna starać się o szybsze przystąpienie do strefy euro.

"Jeżeli mielibyśmy wchodzić do euro poprzez ERM2, to sprawa odkłada się na lata" - dodał.

W wypowiedzi dla TVN24 BiŚ, Bielecki powiedział, że w przyszłym roku Polska powinna spełniać już wszystkie kryteria z Maastricht.

"W sensie technicznym, myślę, że w przyszłym roku będziemy spełniali wszystkie kryteria, bo wyjdziemy z procedury nadmiernego deficytu" - powiedział Bielecki.

"Pytanie, czy to jest teraz najkorzystniejsze, w sytuacji gdy kryzys finansowy w Europie jest daleki od zakończenia" - dodał.

Dodał, że obecnie nie ma wyznaczonej daty przystąpienia Polski do EMU.

Z majowego wydania "Monitora konwergencji nominalnej", opracowanego przez Ministerstwo Finansów wynika, że Polska w marcu wypełniała kryterium stabilności cen oraz kryterium stóp procentowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA