PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Europejski Kongres Gospodarczy 2013 - główne wnioski

  • wnp.pl
  • 24 cze 2013 14:55

Otwarcie Europy na świat, apel o więcej wolności gospodarczej i zrównoważenie polityki ochrony klimatu z polityką przemysłową, a także postulat rozwoju opartego na wiedzy, współpracy i integracji. To główne wnioski V Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

REKLAMA

 

W poniedziałek podsumowano V Europejski Kongres Gospodarczy, który się odbył ponad miesiąc temu w Katowicach. Ujawniono też pierwsze szczegóły dotyczące Kongresu 2014. Prof. Jerzy Buzek poinformował, że zaprosił do Katowic Hermana Van Rompuya, przewodniczącego Rady Europejskiej, nieformalnego prezydenta UE, i uzyskał deklarację, że brukselski polityk chce w maju przyszłego roku przyjechać do Polski.

Prof. Buzek, który jest przewodniczącym Rady Patronackiej Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zwrócił uwagę na trzy kluczowe sprawy, które odcisnęły się na Kongresie 2013. To współpraca, integracja i innowacje.

- W każdym z tych elementów Kongres, największa taka impreza w Europie Centralnej, zaistniał bardzo mocno - powiedział prof. Buzek do zgromadzonych na konferencji prasowej dziennikarzy. - Jeśli chodzi o współpracę, to bardzo ważny był udział delegacji z 12 krajów afrykańskich i obecność unijnego komisarza odpowiedzialnego za otwarcie Europy na inne rynki Andrisa Piebalgsa. W zakresie integracji mocno widoczna była sprawa wzajemnych relacji w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Duże znaczenie miała także energetyka, powstanie wspólnego rynku energii, co może doprowadzić do obniżki jej cen.

Prof. Buzek podkreślił, że każdy kraj UE powinien mieć prawo do produkcji energii ze źródeł dla niego optymalnych, niezależnie od tego, czy jest to węgiel kamienny, brunatny czy gaz łupkowy. Ważne jest to, żeby przestrzegać istniejących norm ochrony środowiska, ale nie nakładać nowych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA