PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Eurostrefa w deflacji

  • Autor: PAP
  • 30 gru 2014 14:43

Eurostrefa wejdzie w grudniu w deflację, która wyniesie -0,1 proc. rdr - twierdzi we wtorkowym komentarzu bank Barclays Capital w oparciu o wstępne dane inflacji za grudzień ogłoszone w Hiszpanii. Stan ten może utrzymać się przez kilka miesięcy.

REKLAMA

Wstępne dane o inflacji w ujęciu HICP dla 18. członków eurostrefy zostaną ogłoszone 7. stycznia. HICP (ang. Harmonised Index of Consumer Proces) to zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych wprowadzony przez Komisję Europejską. Zgodnie z traktatem z Maastricht, wskaźnik ten jest podstawą do oceny wzrostu cen w krajach Unii, obliczany jednakowo we wszystkich krajach.

Według banku, źródłem oddolnej presji inflacyjnej jest obniżka cen paliw.

Hiszpański urząd statystyczny INE ogłosił, że stopa inflacji HICP rdr wyniosła w grudniu -1,1 proc. rdr wobec -0,5 proc. rdr w listopadzie. Za główny powód uznano niskie ceny energii. Przed ogłoszeniem danych Barclays przewidywał -0,8 proc. rdr wobec konsensusu -0,7 proc. rdr.

W komentarzu z 3 grudnia Barclays Capital zakładał inflację HICP za grudzień dla Osiemnastki na 0,0 proc. rdr. Od tego czasu ropa naftowa staniała o ok. 15 proc.

Stopa inflacji eurostrefy za listopad br. wyniosła 0,3 proc. rdr wobec 0,4 proc. rdr w październiku. Inflacja systematycznie obniża się od końca 2011 r., gdy wynosiła 3 proc. rdr. EBC stara się namierzyć stopę inflacji "blisko lub poniżej poziomu 2 proc. rdr". Stopa inflacji w Niemczech jest najniższa od blisko 5. lat.
Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA