PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Eurostrefa w deflacji

  • Autor: PAP
  • 30 gru 2014 14:43

Eurostrefa wejdzie w grudniu w deflację, która wyniesie -0,1 proc. rdr - twierdzi we wtorkowym komentarzu bank Barclays Capital w oparciu o wstępne dane inflacji za grudzień ogłoszone w Hiszpanii. Stan ten może utrzymać się przez kilka miesięcy.

REKLAMA

Wstępne dane o inflacji w ujęciu HICP dla 18. członków eurostrefy zostaną ogłoszone 7. stycznia. HICP (ang. Harmonised Index of Consumer Proces) to zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych wprowadzony przez Komisję Europejską. Zgodnie z traktatem z Maastricht, wskaźnik ten jest podstawą do oceny wzrostu cen w krajach Unii, obliczany jednakowo we wszystkich krajach.

Według banku, źródłem oddolnej presji inflacyjnej jest obniżka cen paliw.

Hiszpański urząd statystyczny INE ogłosił, że stopa inflacji HICP rdr wyniosła w grudniu -1,1 proc. rdr wobec -0,5 proc. rdr w listopadzie. Za główny powód uznano niskie ceny energii. Przed ogłoszeniem danych Barclays przewidywał -0,8 proc. rdr wobec konsensusu -0,7 proc. rdr.

W komentarzu z 3 grudnia Barclays Capital zakładał inflację HICP za grudzień dla Osiemnastki na 0,0 proc. rdr. Od tego czasu ropa naftowa staniała o ok. 15 proc.

Stopa inflacji eurostrefy za listopad br. wyniosła 0,3 proc. rdr wobec 0,4 proc. rdr w październiku. Inflacja systematycznie obniża się od końca 2011 r., gdy wynosiła 3 proc. rdr. EBC stara się namierzyć stopę inflacji "blisko lub poniżej poziomu 2 proc. rdr". Stopa inflacji w Niemczech jest najniższa od blisko 5. lat.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA