PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Firmy chętniej inwestują

  • Autor: PAP
  • 18 maj 2017 13:48

Firmy chętniej inwestują Fot. Fotolia

Spośród przedstawicieli małych i średnich firm (MŚP) 41 proc. zapowiada, że będzie zwiększać inwestycje; to największy odsetek od IV kwartału 2015 roku - wynika z najnowszego "Barometru EFL" na II kwartał tego roku.

REKLAMA

Najnowszy "Barometr EFL" pokazuje, że zdecydowanie został zatrzymany trend spadkowy z ubiegłego roku i możemy mówić o dynamice rozwoju MŚP w Polsce. Po wysokim dla I kwartału br. wskaźniku, na poziomie 57,1 pkt., odczyt na II kwartał wyniósł 63 pkt.

"Barometr EFL" jest wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego. Wyniki barometru mogą się wahać od 0 do 100. Wartości powyżej 50 pkt. oznaczają pozytywny kierunek zmian, który świadczy o warunkach sprzyjających wzrostowi przedsiębiorstw, natomiast wartości poniżej 50 pkt. oznaczają negatywny kierunek zmian, który nie sprzyja wzrostowi firm.

"Obraz, jaki wynika z najnowszego pomiaru +Barometr EFL+ jest odzwierciedleniem pozytywnych trendów gospodarczych, które obserwowaliśmy w pierwszych miesiącach tego roku. (...) Firmy w Polsce, w tym przede wszystkim z sektora MŚP, są w coraz lepszej kondycji, kupują i inwestują, tym samym napędzając polską gospodarkę" - powiedział cytowany w komunikacie prezes EFL Radosław Kuczyński.

Wynik barometru na II kwartał 2017 roku po raz drugi w historii pomiarów przekroczył próg 60 pkt. (pierwszy raz w III kwartale 2015 roku). Jednocześnie zanotowano najwyższą wartość wskaźnika od początku realizacji badania, czyli od I kwartału 2015 roku.

W komunikacie napisano, że na wzrost wartości "Barometru EFL" na II kwartał tego roku decydujący wpływ miała istotna poprawa nastrojów pod względem planowanych inwestycji. Odsetek osób, które spodziewają się więcej inwestować w II kwartale br., wzrósł o 8,9 pkt. proc. w porównaniu do I kwartału 2017 roku (z 31,9 proc. do 40,8 proc.) oraz o 17,9 pkt. proc. w porównaniu do II kwartału 2016 roku.

Również stosunkowo wysoki odsetek przedsiębiorców (27,2 proc.) wskazał, że oczekuje wzrostu sprzedaży. Jest to wynik lepszy o 8,9 pkt. proc. w porównaniu do I kwartału br., jednak o 14,6 pkt. proc. niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W przypadku płynności finansowej odsetek optymistów wzrósł o 10,8 pkt. proc. kwartał do kwartału (do 24,3 proc.), a większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne zgłosiła co piąta firma (wzrost o 4 pkt. proc.).

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA