PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Forum ZPP: Czas na odważne reformy

  • Autor: Piotr Stefaniak/Katarzyna Walterska/ŁK
  • 12 lut 2012 09:56

Gospodarka Polski i Europy znajduje się w przełomowym momencie. Decyzje, które teraz są podejmowane, a zwłaszcza wdrożenie lub zaniechanie reform, będzie miało wpływ na naszą sytuację przez wiele lat - uważają uczestnicy Forum Zmieniamy Polski Przemysł, które odbyło się 10 lutego w Warszawie.

REKLAMA

Blisko tysiąc najważniejszych postaci krajowej i europejskiej sceny gospodarczej debatowało o przyszłości polskiej. Wydarzenie przygotowała Grupa PTWP, wydawca miesięcznika Nowy Przemysł i portalu wnp.pl.

Polska z perspektywy Brukseli

Jak wydarzenia w Unii Europejskiej oraz decyzje podejmowane przez różne jej instytucje mogą wpłynąć na gospodarkę polską w najbliższej perspektywie, mówił Jerzy Buzek, do niedawna przewodniczący Parlamentu Europejskiego, pierwszy z czterech mówców wystąpienia inauguracyjnego forum ZPP.

Sprawą bezwzględnie konieczną, abyśmy się mogli dalej rozwijać jest uzdrowienie finansów publicznych, zwłaszcza w strefie euro i w kilku jej krajach. Bez przezwyciężenia zagrożeń wynikających z nadmiernego zadłużenia publicznego, ani nie ozdrowieje strefa euro, ani Polska nie będzie mogła wejść do niej w takich kształcie.

Jerzy Buzek podkreślił, że członkostwo w tej strefie będzie korzystne dla Polski nie tylko ze względów ekonomicznych czy finansowych, ale również z ważnych powodów politycznych. W ten sposób znajdziemy się w prawdziwym „jądrze decyzji", czyli wśród krajów, które podejmują kluczowe decyzje w UE. - Mamy dobre wskaźniki gospodarcze, ale nie jesteśmy gigantem politycznym - podkreślił J. Buzek.

Dla polskiej gospodarki decydujące będą: unijna strategia wychodzenia z kryzysu i tworzenia warunków trwałego rozwoju. To uzależnione jest z kolei od kształtu budżetu wieloletniego na lata 2014-2020 oraz od ostatecznego kształtu pakietu klimatycznego i jego skutków dla polskiej gospodarki.

Były przewodniczący PE przypomniał, że założenia budżetu zostały przedstawione przez Komisję Europejską w czerwcu ub.r. Jego zdaniem, eurodeputowani opowiedzieli się za takim budżetem, który sprzyja integracji europejskiej oraz gwarantuje powrót na ścieżkę wzrostu jej członkom, czyli za projektem, który zakłada wzrost budżetu wieloletniego o 5 proc. Istotna jest też struktura wydatków. Według J. Buzka, Fundusz Spójności ma szansę pozostania na zbliżonym poziomie co w tej perspektywie budżetowej, co zapewni, że Polska może liczyć w latach 2014-2020 na dofinansowanie kwotą 300 mld zł.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA