PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Forum ZPP: Kolejne regulacje obniżą możliwość finansowania rozwoju Polski

  • Autor: Katarzyna Walterska
  • 12 lut 2012 09:31

Wyższe wymogi kapitałowe dla firm inwestycyjnych na rynku kapitałowym mogą stać się szansą i zwiększą atrakcyjności Polski. Ale z drugie strony wyśrubowane regulacje, które będziemy musieli wprowadzić mogą obniżyć zdolności finansowania rozwoju przez polski sektor bankowy - to najważniejsze wnioski z debaty „Finanse - czas próby", która odbyła się podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

REKLAMA

- Już prawie 10 lat temu wprowadziliśmy przepisy, które uchroniły Polskę przed kryzysem w 2008 roku. Po pierwsze wpisaliśmy do konstytucji, że mamy autonomię banku centralnego, że mamy limit długu publicznego. Poza tym mamy Radę Polityki Pieniężnej oraz Komisję Nadzoru Finansowego. To były milowe kroki, bo one na długie lata pokazywały kierunki rozwoju sektora bankowego . W tym czasie zaczęliśmy korzystać ze środków unijny, które były pewnego rodzaju stabilizatorem. Mieliśmy doświadczone zarządy instytucji finansowych. Poza tym stworzyliśmy dodatkowy bufor w postaci Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - przypomniał podczas debaty Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

To co pozwala nam optymistycznie patrzeć w przyszłość, to 190 mld zł gromadzone przez polskie firmy na depozytach bankowych, które w połączeniu z kredytami bankowymi daje szansę na rozwój w najbliższych latach. Ale paradoksalnie - zdaniem prezesa Pietraszkiewicza - poprzez nadmiar przepisów możemy stać się ofiarą szoku regulacyjnego.

Co czeka polski sektor finansowy?

Przed polskim sektorem finansowym będzie kilka wyzwań. Pierwszy z nich to podatek od transakcji kapitałowych, który może obciążyć sektor kwotą między 8-12 mld zł rocznie. To tyle ile płacimy podatku dochodowego lub 3 krotny zysk BRE Banku. W Sejmie jest też projekt podatku bankowego, z którego ma zostać zebrane około 4,5 mld zł rocznie. Kolejna regulacja to plany wprowadzenia dodatkowej opłaty na Bankowy Fundusz Gwarancyjny w wysokości 1 mld 800 mln zł. W 2011 roku sektor bankowy wpłacił do BFG 900 mln zł. Poza tym sektor odprowadza też datki na nadzór finansowy. - Żeby sprawa była jasna! Nie bronię sektora bankowego, tylko tych którzy będą musieli takie koszty ponieść. To jest sprawa bardzo ważna dla polskich przedsiębiorstw. Nie możemy ulec modzie, że wszystko co wymyślono na świecie to my spróbujemy zastosować w Polsce. Tego nie wolno robić. To co mogłoby nam grozić, to że szok regulacyjny doprowadziłby do obniżenia zdolności finansowania rozwoju przez polski sektor bankowy - powiedział prezes Pietraszkiewicz.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA