PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Forum ZPP: Warszawa jest regionalnym centrum finansowym, ale o dobrą pozycję trzeba wciąż zabiegać

  • Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
  • 13 lut 2012 09:40

Czy po prywatyzacji GPW otworzyło się okno, które pozwala aktywniej działać w Europie Środowo- Wschodniej? Czy Warszawa już jest centrum finansowym naszej części regionu, czy czegoś nam jeszcze brakuje. Czy uda się wypełnić na giełdzie lukę, jaka powstanie po zmianach przepisów dotyczących OFE? Odpowiedzi na te pytanie próbowali znaleźć uczestnicy panelu poświęconego finansom podczas Forum "Zmieniamy Polski Przemysł".

REKLAMA

Z dyskusji wynika, że dotychczasowe porównywanie warszawskiego parkietu z Budapesztem, czy Pragą straciło na znaczeniu. Uczestnicy dyskusji nie byli zgodni, czy benchmarkiem dla GPW ma być Moskwa i Istambuł, czy Wiedeń. Pewne jest jedno, wskazują na to statystyki - polska giełda zbliżyła się bardzo do londyńskiego parkietu.

Co dała prywatyzacja GPW?

Ludwik Sobolewski, prezes GPW podkreślał, że giełda nawiązała relacje z wieloma instytucjami finansowymi , podmiotami zarządzającymi aktywami funduszy inwestycyjnych.
- Te relacje były związane z ofertą publiczną GPW. Duża część instytucji, do których była adresowana oferta otrzymała akcje. Mamy inwestorów z pięciu kontynentów i ogromną reprezentację najbardziej renomowanych instytucji finansowych . W ramach tych kontaktów byliśmy pytani o różne zagadnienia: finanse publiczne, dane makroekonomiczne, OFE, wzrost gospodarczy, o co nam chodzi w regionie, jakie mamy doświadczenia na rynku fuzji i przejęć, jakie są najbliższe cele - mówił prezes Sobolewski.

Jacek Socha, Partner, Wiceprezes, PwC, Minister Skarbu Państwa w latach 2004-2005, dopytywał, czy po prywatyzacji GPW otwiera się okno, które pozwala nam aktywniej działać w Europie.

- Takie możliwości otworzyły nasze działania, które trwają od kilku lat. I prywatyzacja nie jest tutaj żadnym środkiem magicznym. Obecnie jesteśmy nie tylko największą giełdą w regionie, ale wyraźnie taką, która jest odbierana jako to miejsce lepsze nie tylko niż Praga czy Budapeszt. Trzeba skończyć z tymi porównaniami, ale porównują nas do Moskwy, Londynu, Frankfurtu i w tych porównaniach wypadamy lepiej - mówił prezes Sobolewski..

Huber Huruk z firmy doradczej KPMG, zgodził się z prezesem Sobolewskim, że porównywanie Warszawy do Budapesztu czy Pragi jest pomyłką. - Nie tędy droga. Dla nas, jako firmy doradczej, jest oczywiste, że w tej chwili na rynku emergin markets są trzy miejsca, które będą się dynamicznie rozwijać. To Moskwa Istambuł i Warszawa. Zastanawiam się natomiast, czy nie wyczerpują się naturalne rezerwy, czy Warszawa jako centrum finansowe nie potrzebuje więcej pomocy państwa w obszarze infrastruktury i legislacji - dodał Hubert Huruk.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA