PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Fundusze dobrze się sprawują

  • Autor: PAP
  • 05 maj 2017 10:44

Fundusze dobrze się sprawują Fot. Fotolia

Kwiecień był dobrym miesiącem dla posiadaczy jednostek i certyfikatów funduszy inwestycyjnych - informują autorzy raportu spółki Analizy Online. Większość zapewniła bowiem dodatnią stopę zwrotu, a warunki ku temu były sprzyjające - dodają.

REKLAMA

Autorzy raportu zwracają uwagę, że większość parkietów na świecie rosła, z polską Giełdą Papierów Wartościowych na czele. "Indeks MSCI AC World, odzwierciedlający koniunkturę na globalnych rynkach akcji wzrósł w ciągu ostatniego miesiąca o +1,4 proc." - zaznaczają.

"Stało się tak pomimo wielu niepokojących sygnałów o charakterze geopolitycznym docierających z różnych zakątków świata. Wystarczy wspomnieć o ataku Stanów Zjednoczonych na bazę w Syrii oraz realnej groźbie wybuchu konfliktu z Koreą Północną. Dużym zaskoczeniem była również decyzja o przedterminowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii zaplanowanych na 8 czerwca" - czytamy w raporcie.

"Na wszystkie te wydarzenia rynki zareagowały jednak ze spokojem. Z bardzo dużym entuzjazmem z kolei odebrano wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji, w której, zgodnie z sondażami, niewielką ilością głosów wygrał centrowy polityk Emmanuel Macron. Drugie miejsce zajęła reprezentantka prawicy - Marine Le Pen. Po opublikowaniu wyników przeciętnie radzące sobie giełdy Europy Zachodniej odbiły i fundusze inwestujące w tamtejsze spółki szybko znalazły się wśród najlepiej radzących sobie rozwiązań minionego miesiąca" - głosi dokument Analiz Online.

Jego autorzy zwracają też uwagę, że jednymi z najbardziej dynamicznie rosnących rynków akcji w skali globalnej były te skupione w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie fundusze - inwestujące w walory z tych giełd - zarobiły średnio +3,7 proc.

"Powodów świetnych wyników jest kilka. Po pierwsze, wspomniane odreagowanie Europy po wyborach we Francji. Po drugie, zakończenie krótkiej korekty na globalnych rynkach wschodzących, a po trzecie dobre wieści z samej gospodarki, które znalazły swoje odzwierciedlenie w podwyższonych prognozach wzrostu PKB przez główne agencje ratingowe" - komentują autorzy Analizy Online.

Dodają, że "w tym pozytywnym dla krajowego rynku funduszy miesiącu najsłabiej poradziły sobie fundusze akcji amerykańskich", które "dały zarobić średnio +0,2 proc". "Jednak do stwierdzenia, że amerykańska giełda ma się coraz słabiej jest jeszcze daleko. Sezon wynikowy wskazuje na dalszą poprawę zysków spółek, a Donald Trump z jednej strony łagodzi swoje stanowisko w sprawie polityki Fed i Chin, a z drugiej podtrzymuje swoje zapowiedzi znacznej obniżki podatków w opublikowanej pod koniec miesiąca propozycji reformy" - stwierdzają autorzy dokumentu.

Analizy Online S.A. to, jak sami się przedstawiają, wyspecjalizowany, niezależny ośrodek analityczny, który na bieżąco monitoruje i szczegółowo analizuje sytuację w poszczególnych obszarach rynku kapitałowego. Spółka dodaje, że dysponuje własną metodologią i narzędziami, umożliwiającymi wszechstronną i obiektywną analizę informacji rynkowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA