PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Giełdowe spółki w rejestrach długów

  • Autor: PAP
  • 13 lip 2017 07:05

Giełdowe spółki w rejestrach długów Fot. Fotolia

58 polskich spółek notowanych na rynku NewConnect znajduje się również na liście dłużników Krajowego Rejestru Długów - wynika z danych KRD. Ich łączne zadłużenie to ok. 7,5 miliona zł. Swoich zobowiązań w terminie nie płaci co siódma spółka.

REKLAMA

Według KRD to wprawdzie ponad milion złotych mniej niż przed sześcioma miesiącami i ponad 4 miliony mniej niż przed rokiem, jednak rośnie zarówno liczba zadłużonych spółek, jak i liczba niezapłaconych w terminie zobowiązań, co "może sygnalizować pogorszenie sytuacji w kolejnych miesiącach".

"Przygotowywane przez nas raporty dotyczące zadłużenia spółek notowanych na GPW, czy rynku NewConnect pokazują, jak ważna w biznesie jest ostrożność. Historia i praktyka, potwierdzana wynikami tych badań, pokazuje, że sprawdzenie kontrahenta w rejestrze dłużników może pozwolić uniknąć wielu trudnych sytuacji. Problemy finansowe zdarzają się bowiem nawet firmom giełdowym, czyli tym bardziej znanym i uchodzącym za bardziej prestiżowe" - powiedział PAP prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Jak wynika z danych KRD, na początku lipca 2017 roku, według informacji znajdujących się na oficjalnej stronie internetowej NewConnect (czyli na rynku z założenia przeznaczonym dla nowo powstałych, młodych i perspektywicznych firm) notowanych było w sumie 396 spółek krajowych oraz kilka zagranicznych. Spośród rodzimych firm notowanych na "małej giełdzie" dłużnikami jest 58. "To oznacza wyrównanie rekordu z pilotażowego badania, które zostało przeprowadzone w styczniu 2016 roku" - wskazano w komunikacie KRD.

"Wówczas na NewConnect notowanych było jednak o 13 krajowych spółek więcej. To oznacza, że odsetek dłużników na tym rynku jest obecnie najwyższy w historii badania i sięga niemal 15 procent. Swoich zobowiązań w terminie nie płaci mniej więcej co siódma spółka z +małej giełdy+" - wyjaśnił prezes Łącki.

Zadłużenie 58 spółek-dłużników z rynku NewConnect sięga obecnie 7,45 miliona złotych. Dla porównania, przed sześcioma miesiącami notowanych w KRD było 50 takich spółek, których łączne długi sięgały 8,8 miliona złotych. Z kolei w lipcu ubiegłego roku zadłużenie 53 firm z "małej giełdy" wynosiło rekordowe 11,65 miliona zł - wynika z danych KRD.

"Aktualne zestawienie jest drugim z rzędu ze spadkiem ogólnego zadłużenia. To dobra wiadomość. Niestety, nie wszystkie sygnały są równie optymistyczne. Poza rekordowym odsetkiem dłużników, trzeba zwrócić uwagę na rosnącą liczbę zobowiązań, których obecnie jest ponad 600 oraz także rosnącą liczbę wierzycieli przypadających na jednego dłużnika. Obecnie przybywa głównie mniejszych zobowiązań, ale niestety, często tak właśnie zaczynają się problemy. Proszę pamiętać, że wpisy do Krajowego Rejestru Długów mają często charakter wyprzedzający" - podkreślił Adam Łącki.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA