PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

GPW chce zwiększyć zaufanie inwestorów do NewConnect

  • Autor: PAP
  • 25 maj 2015 14:46

Warszawska giełda chce poprawić bezpieczeństwo obrotu i "jakość notowanych spółek" na alternatywnym rynku NewConnect - poinformował w poniedziałek prezes GPW Paweł Tamborski. Dodał, że dzięki temu liczy na zwiększenie zainteresowania inwestorów tym rynkiem.

REKLAMA

Rynek NewConnect ruszył 30 sierpnia 2007 r. i z założenia miał być - i jest - rynkiem dla małych i średnich przedsiębiorstw z potencjałem wzrostu - wskazywała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Działu Rynku Kasowego GPW Agnieszka Gontarek.

"To jest rynek dla tych spółek, które chciały wejść na rynek zorganizowany, ale z różnych powodów nie chciały czy też nie mogły zrealizować tego planu. Przede wszystkim celem tego rynku jest pozyskiwanie kapitału na rozwój" - mówiła. Dodała, że dzięki obecności na NewConnect spółki zyskują większą wiarygodność, transparentność oraz wyróżniają się na tle innych firm z sektora MŚP. Dla niektórych spółek NewConnect to przystanek przed wejściem "w szeregi spółek notowanych na głównym rynku".

"Siłą rynku alternatywnego jest inwestor indywidualny (...), ale naszą troską jest, aby stał się on również rynkiem dla pozostałych rodzajów inwestorów" - stwierdziła Gontarek.

Wtórował jej prezes GPW, który podkreślił, że strategicznym celem GPW jest rozwój rynku NewConnect. "To, że mamy na nim do czynienia z fuzjami, przejęciami, przeniesieniami na rynek główny pokazuje, że rynek ten dojrzewa" - mówił.

"Chcielibyśmy rozwijać tę platformę. Chcemy, by inwestorzy indywidualni nadal byli zainteresowani tym rynkiem, ale też, by udało nam się zainteresować nim inwestorów instytucjonalnych" - dodał.

Przedstawiciele giełdy poinformowali, że w tym celu chcą poprawiać zasady funkcjonowania NewConnect. "Ogłaszamy dziś nowe otwarcie NewConnect, który od 2012 r. przechodził gruntowną reformę mającą poprawić bezpieczeństwo obrotu i jakość notowanych na nim spółek. Jeszcze w tym roku planujemy przeprowadzić konkretne działania, których celem jest zwiększenie zaufania do tego rynku oraz aktywizacja inwestorów i emitentów" - podkreślał szef GPW.

"Planujemy m.in. rewizję Dobrych Praktyk Autoryzowanych Doradców, nową segmentację rynku, poprawę przejrzystości i dostępności informacji o emitentach i autoryzowanych doradcach oraz promocję NewConnect wśród emitentów i inwestorów - wskazał.

Tamborski poinformował też o powołaniu Rady Autoryzowanych Doradców, w której skład weszło 12 osób, w tym dziewięciu autoryzowanych doradców. Zadaniem Rady ma być m.in., przedstawienie propozycji kierunków rozwoju Alternatywnego Systemu Obrotu czy tworzenie wytycznych dotyczących działalności autoryzowanych doradców. Rada Autoryzowanych Doradców ma funkcjonować w formie komitetu doradczego GPW.

"Chcielibyśmy, aby doradcy, którzy odpowiadają za weryfikację wiarygodności biznesowej potencjalnych emitentów na NewConnect wzięli większą odpowiedzialność za ten rynek. Odbudowanie zaufania do rynku będzie możliwe, jeśli wszystkim jego uczestnikom będzie na tym zależeć" - ocenił szef GPW.

Obecnie na NewConnect notowane są 432 spółki, w tym 11 zagranicznych, a ich łączna kapitalizacja sięga ok. 9,6 mld zł. W minionym roku na rynku tym zadebiutowały 22 spółki. Z kolei w bieżącym roku zadebiutowało dotąd 8 spółek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA