PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

GPW potrzebuje fachowca, ale też stabilnych finansów państwa

  • Autor: PAP
  • 04 gru 2015 13:13

GPW potrzebuje fachowca, ale też stabilnych finansów państwa Fot. Fotolia

Przyszły prezes GPW powinien mieć autorytet na rynku kapitałowym i wpływ na działania gospodarcze rządu; giełda, która jest w trudnej sytuacji, potrzebuje stabilnej gospodarczej polityki państwa - mówią PAP eksperci po rezygnacji Pawła Tamborskiego z funkcji prezesa GPW.

REKLAMA

Prezes Rady Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) Wiesław Rozłucki podkreślił w rozmowie z PAP, że warszawska giełda potrzebuje dobrej polityki gospodarczej, która będzie sprzyjać jej rozwojowi. "Stanowisko prezesa zarządu w tym zakresie nie jest kluczowe, bo notowania warszawskiej giełdy, a szczególnie spółek WIG20 - co widać wyraźnie - nie mają żadnego związku z zarządzaniem giełdą, tylko z polską makroekonomią i spodziewanymi wynikami, szczególnie w dwóch sektorach: bankowym i energetycznym" - zaznaczył. W tym kontekście - jak podkreślił - pożądane byłoby, aby przyszły prezes GPW miał istotny wpływ na politykę gospodarczą rządu.

"Giełda potrzebuje dobrej polityki gospodarczej, stabilnych finansów państwa i wykorzystywania jej dla finansowania rozwoju przedsiębiorczości w Polsce, a szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw. Jakiekolwiek roszady we władzach giełdy mają znaczenie drugorzędne" - ocenił Rozłucki.

Jak mówił, dla Pawła Tamborskiego ważne były relacje z akcjonariuszami. "W tym - jak rozumiem - z głównym akcjonariuszem - ministrem skarbu. To ma duże znaczenie w każdej spółce" - dodał.

Również wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dr Bohdan Wyżnikiewicz uważa, że warszawski parkiet potrzebuje fachowca, który ma autorytet na rynku kapitałowym i odpowiednie doświadczenie w zarządzaniu. Przyznał, że obecnie koniunktura giełdowa jest niedobra. Podkreślił jednak, że nie jest to wina giełdy, czy sposobu zarządzania nią, tylko "tego, co się dzieje poza nią".

Jak mówił Wyżnikiewicz, "giełda dostaje ciosy, ale zupełnie od niej niezależne". "Pierwszy to wycofanie się dużego inwestora instytucjonalnego, jakim były Otwarte Fundusze Emerytalne. Kolejny to - zapowiadane i oczekiwane zmiany personalne w zarządach spółek Skarbu Państwa, które mają duże znaczenie na GPW. Ponadto sprawa podatku bankowego czy miedziowego, ceny miedzi spadają, a KGHM jest przecież dużą spółką" - wyliczał.

"Są również obawy o duży deficyt budżetowy w 2016 roku, co prawdopodobnie +pociągnie+ presję na wypłatę dużych dywidend w spółkach Skarbu Państwa, a to da krótkookresową korzyść, bo w długiej perspektywie nie jest dobrze odbierane przez inwestorów" - zaznaczył wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA