PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

GUS: 10-proc. wzrost sprzedaży w w niewyspecjalizowanych sklepach

  • dlahandlu.pl
  • 24 lip 2013 09:55

W I półroczu br. sprzedaż detaliczna była o 0,8% wyższa niż przed rokiem, na co wpłynął wzrost sprzedaży w II kwartale br. W czerwcu br. sprzedaż detaliczna ukształtowała się na poziomie o 2,6% wyższym niż przed rokiem (po wzroście w maju br. o 1,2%).

REKLAMA

Według danych GUS, spośród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem w I półroczu br. wyższy niż przeciętnie wzrost w skali roku notowano w grupach: pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach ( 10,4%), meble, rtv, agd ( 5,3%) oraz pojazdy samochodowe, motocykle, części ( 4,1%). Nieznacznie wzrosła sprzedaż w grupie żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 0,1%). Niższa niż w okresie styczeń - czerwiec ub. roku była natomiast sprzedaż m.in . w jednostkach handlujących paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 4,8%).

Sprzedaż hurtowa w przedsiębiorstwach handlowych w I półroczu br. wzrosła w skali roku o 1,5%, w tym w przedsiębiorstwach hurtowych zwiększyła się o 0,7% (wobec wzrostu odpowiednio o 4,1% i 6,0% przed rokiem). Wysoki wzrost, po spadku przed rokiem, obserwowano m.in. w grupie kosmetyki i wyroby farmaceutyczne (o 14,7%) oraz agd, rtv, artykuły użytku domowego ( o 9,5%). W czerwcu br. sprzedaż hurtowa w przedsiębiorstwach handlowych zwiększyła się o 3,8%, w tym w przedsiębiorstwach hurtowych - o 2,5%.

W lipcu br. ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest oceniany nieco mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Utrzymują się negatywne oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorstwa mikro i małe, przy poprawie niekorzystnych ocen firm średnich oraz bardziej pozytywnych niż w czerwcu br. wskazaniach jednostek dużych. Lepiej niż przed miesiącem, ale nadal niekorzystnie, oceniają koniunkturę jednostki z branży "włókno, odzież, obuwie" oraz "artykuły gospodarstwa domowego - ogółem". Utrzymują się negatywne oceny koniunktury w branży "żywność" oraz "pojazdy samochodowe". W porównaniu z czerwcem br. nieco poprawiły się pesymistyczne oceny bieżącej sytuacji finansowej ogółu przedsiębiorstw, przy utrzymujących się niekorzystnych przewidywaniach w tym zakresie.

Firmy nadal spodziewają się spadku popytu na towary oraz planują ograniczanie przyszłej sprzedaży. Skala możliwych redukcji zatrudnienia nie uległa istotnej zmianie. Przedsiębiorcy przewidują nieco szybszy niż prognozowano w czerwcu br. wzrost cen towarów. Wśród barier ograniczających działalność przedsiębiorstw w lipcu br. nadal najbardziej uciążliwe są: konkurencja na rynku, koszty zatrudnienia, niedostateczny popyt oraz wysokie obciążenia na rzecz budżetu. W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery dotyczącej niejasnych i niespójnych przepisów prawnych, zmniejszyła się natomiast dotkliwość wysokich odsetek bankowych.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA