PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

GUS: Koniunktura w handlu w marcu nieco mniej negatywna niż w lutym

  • Autor: PAP
  • 22 mar 2013 15:06

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w marcu oceniany jest nieco mniej negatywnie niż w lutym, lecz gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat - podał GUS w komunikacie.

REKLAMA

"Bieżąca sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są niekorzystnie, na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem, natomiast odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne od przewidywań formułowanych w lutym. Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą rosnąć w tempie nieznacznie wolniejszym niż oczekiwano przed miesiącem" - napisano w komunikacie GUS.

GUS podaje, że ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w marcu na poziomie minus 9 (w lutym minus 14).

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 24 proc. (przed miesiącem odpowiednio 12 proc. i 26 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano.

Z badania wynika, że bieżąca sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są negatywnie, na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem, natomiast odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne od przewidywań formułowanych w lutym.

"Przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów. W związku z tym planowane jest ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców, choć może być ono mniejsze niż zapowiadano przed miesiącem" - napisano.

"Spadek zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach może utrzymać się na poziomie zbliżonym do prognozowanego w lutym" - dodano.

"Jednostki sygnalizują podobny do zgłaszanego przed miesiącem wzrost bieżących cen towarów, natomiast przewidywania w tym zakresie wskazują, że wzrost ten w najbliższych trzech miesiącach może być nieco niższy od prognozowanego w lutym" - głosi komunikat GUS.

GUS podaje, że spośród badanych jednostek w marcu 3,9 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności w handlu detalicznym (4,4 proc. przed rokiem).

"Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w marcu br. 59 proc. przedsiębiorstw, 55 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.), kosztami zatrudnienia (57 proc. w marcu br., 54 proc. przed rokiem), niedostatecznym popytem (50 proc. w marcu br. i ub. r.) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (46 proc. w marcu br. i przed rokiem)" - napisano.

"W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło znaczenie barier związanych z konkurencją na rynku oraz kosztami zatrudnienia" - dodano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA