PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

GUS podał najnowsze dane o inflacji

  • Autor: PAP
  • 15 lip 2014 14:51

Inflacja wyniosła w czerwcu 0,3 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny pozostały bez zmian - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu br. o 0,3 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny pozostały bez zmian. Największy wpływ na wartość wskaźnika inflacji miał wzrost cen usług telekomunikacyjnych - poinformował GUS.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w czerwcu o 0,2 proc. rdr, a mdm spadły o 0,1 proc.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2014 r., utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen" - wskazano w komunikacie GUS. Dodano, że największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w czerwcu wyższe ceny w zakresie łączności (o 2,4 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,5 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,13 pkt. proc. i 0,03 pkt. proc.

"Niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,3 proc.), a także odzieży i obuwia (o 0,8 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,08 pkt. proc. i 0,04 pkt. proc." - dodano.

Z danych GUS wynika, że ceny żywności obniżyły się w czerwcu br. w porównaniu z majem o 0,3 proc. "Najbardziej potaniał cukier (o 3,7 proc.), owoce (o 2,9 proc.), tłuszcze zwierzęce (o 1,6 proc.) a także ryż (o 1,1 proc.)" - napisano.

Tańsze niż w maju br. było też pieczywo, jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne oraz ryby i owoce morza. Odnotowano także nieznaczny spadek cen jaj.

GUS poinformował, że więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za mięso - przeciętnie o 0,4 proc.

Napoje bezalkoholowe potaniały natomiast przeciętnie o 0,1 proc., a ceny kawy oraz wód mineralnych lub źródlanych pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem. Wzrosły ceny soków owocowych i warzywnych (o 0,3 proc.) oraz herbaty (o 0,2 proc.). Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,2 proc., a za napoje alkoholowe o 0,1 proc. więcej niż w maju.

W czerwcu br. ceny obuwia wzrosły o 0,3 proc., natomiast ceny odzieży ukształtowały się na poziomie o 1,4 proc. niższym niż w maju br.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem obniżyły się w czerwcu br. o 0,1 proc. Z kolei opłaty związane ze zdrowiem pozostały na poziomie notowanym przed miesiącem.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA