PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Hausner: Polska zaczyna odczuwać skutki kryzysu

  • Autor: PAP
  • 30 maj 2012 09:44

Polska zaczyna odczuwać strukturalne problemy z utrzymaniem odpowiednio wysokiego tempa wzrostu gospodarczego, a konieczne zacieśnienie fiskalne zaczyna wpływać na popyt krajowy - napisano w artykule, którego autorami są Jerzy Hausner, członek RPP oraz Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP.

REKLAMA

"(...) Polska, niestety nie jest w sytuacji całkowicie odmiennej niż strefa euro. I u nas przed wybuchem globalnego kryzysu zaczął się boom mieszkaniowy finansowany w dużej mierze przez kredyty zagraniczne. I my zaczynamy odczuwać strukturalne problemy z utrzymaniem odpowiednio wysokiego tempa wzrostu, a konieczne zacieśnienie fiskalne zaczyna wpływać na popyt krajowy. My także nie mamy tak obfitych oszczędności krajowych, by cały dług publiczny był bez trudu przez nie sfinansowany" - napisano w artykule opublikowanym przez "Gazetę Wyborczą".

Autorzy uważają, że doświadczenia początkowych lat poprzedniej dekady pokazują, że osłabienie wzrostu nieuchronnie prowadzi do pogorszenia sytuacji finansów publicznych i nie da się w polskich warunkach ograniczyć deficytu budżetowego samym tylko cięciem wydatków i zwiększaniem dochodów budżetowych.

"Sprawdziła się natomiast polityka +wyrastania z długu publicznego+, która łączyła ograniczone zacieśnienie fiskalne ze stymulowaniem wzrostu gospodarczego, do czego przyczyniło się zmniejszenie obciążeń podatkowych firm i przedsiębiorców (...)" - napisano.

"I dzisiaj najlepszą drogą jest +wyrastanie z długu+. Tym razem jednak nie sprzyja nam zewnętrzna koniunktura. Wiele zatem zależy od zwiększenia wydajności i konkurencyjności przez krajowych producentów. To zależy w dużej mierze od wprowadzenia innowacji bazujących na krajowej kreatywności (...)" - napisano.

Autorzy uważają, że kryzys w strefie euro pokazał m.in., że czynnikiem ograniczającym zdolność gospodarki do generowania wzrostu i oszczędności może stać się jej niedostateczna zdolność eksportowa.

"Jakie są dwie największe lekcje dla Polski płynące z kryzysu w strefie euro? Po pierwsze szczególnie jaskrawo pokazał on, że czynnikiem ograniczającym zdolność gospodarki do generowania wzrostu i oszczędności może stać się jej niedostateczna zdolność eksportowa. Po drugie, kredyty zagraniczne powinny w jak najmniejszym stopniu finansować dług publiczny i budownictwo mieszkaniowe, ponieważ nie powinny trafić w nadmiernej ilości tam, gdzie nie przyczyniają się do poprawy szeroko rozumianej zdolności eksportowej gospodarki" - napisano.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA