PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy wciąż pozytywnie postrzegają złotego

  • Autor: PAP
  • 24 lut 2014 10:02

Publikowane w poniedziałek dane GUS z polskiej gospodarki mogą pomóc utrzymać pozytywne nastawienie inwestorów do złotego. Zdaniem ekonomistów kurs euro-złotego może zbliżyć się do 4,14.

REKLAMA

Ekonomiści z Millennium Banku wskazują, że publikacja krajowych danych o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia będzie kształtować wycenę złotego podczas porannej części notowań.

"Po tym jak na koniec ubiegłego tygodnia, między innymi za sprawą stabilizacji sytuacji na Ukrainie, kurs EUR/PLN zniżkował do poziomu 4,15, dzisiejsze dobre dane z polskiej gospodarki mogą pomóc utrzymać pozytywne nastawienie inwestorów do złotego" - napisali w porannym raporcie.

"W naszej ocenie kurs EUR/PLN powinien poruszać się w przedziale 4,1450-4,1650. Uwaga rynków skupiać się będzie ponadto na indeksie Ifo i finalnej publikacji danych o inflacji w strefie euro. Mimo, iż dane nie powinny zaskoczyć to znajdą się one w centrum uwagi, po ostatnich wypowiedziach prezesa ECB, iż bank jest gotowy do podjęcia działań w przypadku zagrożenia deflacją. Poniedziałkowe kalendarium publikacji danych makro zamknie wstępny odczyt indeksu PMI w Stanach Zjednoczonych" - dodano.

GUS poda o 10.00 dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia w styczniu. W Niemczech wskaźnik Ifo za luty zostanie podany także o 10.00. Dane o styczniowej inflacji w strefie euro zostaną podane o 11.00. Wskaźnik aktywności Chicago Fed za styczeń zostanie opublikowany o 14.30.

W opinii ekonomistów z mBanku złoty w tym tygodniu może umocnić się do 4,14 za euro.

"Złoty mocniejszy i ponownie w okolicach 4,15. Przecena walut i aktywów rynków wschodzących zakończyła się niemal tak szybko, jak się rozpoczęła. Powód? Z radarów inwestorów znika czynnik ukraiński, który w ostatnich dniach zwiększał ryzyko europejskich EM (emerging markets - PAP). W efekcie, wracamy do trendu aprecjacyjnego, który dominował w krajobrazie rynków wschodzących w lutym, któremu sprzyja kontynuacja serii co najmniej mieszanych danych ze Stanów Zjednoczonych" - napisali w porannym raporcie.

"W tym tygodniu czynniki krajowe znów pozostaną w cieniu globalnych trendów, a reakcje na zaskoczenia w polskich danych makro powinny być przejściowe. Przy założeniu dalszego spadku ryzyka rynków wschodzących, możemy zatem ponownie zobaczyć poziom 4,14 na wykresach EURPLN" - dodali.

Ekonomiści z BZ WBK nie spodziewają się, aby krajowe dane miały duży wpływ na złotego. Ich zdaniem istotniejszy będzie odczyty niemieckiego indeksu Ifo. "Złoty stracił w zeszłym tygodniu przejściowo po słabych odczytach PMI, więc ewentualna pozytywna niespodzianka ze strony Ifo mogłaby pomóc kursowi EURPLN w zbliżeniu się do lokalnego minimum na ok. 4,14" - napisali w porannym raporcie.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA