PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestycyjna machina nabiera rozpędu, ale nie brakuje wyzwań

  • Autor: PAP
  • 31 sie 2017 15:40

Inwestycyjna machina nabiera rozpędu, ale nie brakuje wyzwań Fot. Fotolia

Dane GUS wskazują, że nastąpiło odbicie od negatywnej tendencji występującej w 2016 r, jeśli chodzi o tempo wzrostu inwestycji - oceniła w rozmowie Władysława Jastrzębska z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dodała, że wyzwaniem jest zwiększanie inwestycji przez małe firmy.

REKLAMA

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2017 r. wzrósł o 3,9 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 4,0 proc. rok do roku w I kwartale - potwierdził w czwartek swoje wcześniejsze szacunki GUS. Prezes GUS Dominik Rozkrut zwrócił uwagę na "bardzo istotny" wzrost popytu krajowego o 5,6 proc. Ocenił, że 0,8-proc. wzrost popytu inwestycyjnego w II kwartale br. świadczy o tym, że "inwestycje drgnęły".

"Dane GUS wskazują, że nastąpiło odbicie od negatywnej tendencji występującej w 2016 r, jeśli chodzi o tempo wzrostu inwestycji" - powiedziała ekonomistka.

Jak podkreśliła, popyt inwestycyjny jest równie ważnym czynnikiem wzrostu PKB jak popyt konsumpcyjny. "Niewątpliwie należy się przyglądać temu wskaźnikowi. Do tej pory wyraźnie potwierdza się fakt, że wzrost wydatków socjalnych przełożył się na wzrost popytu konsumpcyjnego, czyli dobre tempo wzrostu PKB wynikało ze zwiększonych wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych" - wskazała.

Ekspertka zwróciła uwagę, że popyt konsumpcyjny de facto w pewnym momencie zatrzymuje się na określonym poziomie z uwagi na to, że konsumpcja nie może rosnąć bez ograniczeń. "Ważną rzeczą jest więc kwestia popytu inwestycyjnego, czyli drugiego istotnego czynnika wzrostu PKB" - wyjaśniła.

Według Jastrzębskiej obserwowalny wzrost inwestycji dotyczy przede wszystkim sektora publicznego - czyli inwestycji w infrastrukturę. "Zostały one ożywione ze względu na budżety gmin. Gminy są w stanie współfinansować wydatki na inwestycje drogowe i inne infrastrukturalne, dofinansowywane w części z budżetu UE. W sumie te środki łącznie dają możliwości zwiększonych inwestycji publicznych"- zaznaczyła.

Jak wskazała, ważną rzeczą byłoby też przyjrzenie się inwestycjom przedsiębiorstw w środki trwałe. "Dane GUS potwierdzają, że te możliwości inwestycyjne, oczywiście z własnych środków, w większym stopniu dotyczą przedsiębiorstw średnich oraz dużych. Mówiąc inaczej, to duże oraz średnie firmy posiadają większe możliwości inwestycyjne, czyli zgłaszania większego popytu inwestycyjnego, niż małe przedsiębiorstwa w Polsce" - oceniła.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA